Isparta'da tarım günleri

Isparta Ticaret Borsası tarafından organize edilen 11. Göller Bölgesi Yayla Şartlarında Tarım ve Hayvancılık Fuarı, Süleyman Demirel Kongre ve Sergi Sarayı'nda açıldı...

Isparta Ticaret Borsası tarafından organize edilen 11. Göller Bölgesi Yayla Şartlarında Tarım ve Hayvancılık Fuarı, Süleyman Demirel Kongre ve Sergi Sarayı'nda açıldı.
Fuara, Isparta Valisi Vahdettin Özkan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Vekili Bülent Karakuş, Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Salih Sarıkaya, Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Adar, daire müdürleri ile çok sayıda davetli katıldı.
Vali Vahdettin Özkan, gerek kamu kurumlarının gerekse de sivil toplum örgütlerindeki meslek gruplarının ve çiftçilerin el birliği ile tarım alanına yoğunlaşmasının memnuniyet verici olduğunu söyledi. Yapımı devam eden Gökkubbe Fuar Alanı'nın Şubat ya da Mart gibi biteceğini aktaran Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, "Hep dile getirdiğimiz bir husus, daha modern ve daha geniş bir fuar alanı. Yapımında sona geldiğimiz fuar alanımız Şubat veya Mart ayı gibi bitecek. Daha erken bitmesi gerekiyordu fakat bir takım zorluklar oldu. Bugün Isparta'ya yeni bir fuar alanının gerekliliğini net bir şekilde görüyoruz. Sadece tarım ve hayvancılık değil, mobilya, kitap ve sanayi fuarlarının olduğu ulusal ve uluslararası fuarların düzenlenmesini istiyoruz. Isparta'da güzel adımlarla ilerlediğimizi düşünüyorum" dedi.

"İĞNEYİ KENDİMİZE BATIRMALIYIZ"
Isparta'nın müthiş bir coğrafyaya sahip olduğunu söyleyen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Vekili Bülent Karakuş da, "Bu bölge tarım ve hayvancılık açısından müthiş bir potansiyele sahip. Isparta güller diyarı, elma ve kiraz diyarı. Ülkemizde üretilen elmanın 5’te birini, dünyanın en kaliteli kirazını bölgemiz yetiştiriyor. Her türlü yaş meyve ve sebzenin yetiştiği ender yerlerden birisi. Peki bu kadar çalışmanın, emeğin karşılığını ne yazık ki alamıyoruz. Burada iğneyi biraz kendimize batırmamız lazım. çok değerli bir madenin üzerinde oturuyoruz ama farkında değiliz. İnsanlar petrolsüz yaşayabilir ama gıdasız yaşayamaz" açıklamasında bulundu

"TARIMDA ISPARTA MARKASI OLUŞTURMALIYIZ"
Isparta Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Adar ise, “Isparta Ticaret Borsası olarak en büyük hedeflerimizden biri Isparta’nın ürettiği ürünlerin tanıtımını yapmak ve ürünlerimizin dünya çapında yeni pazarlara girmesini sağlamaktır. Tüm paydaşlarımızın da desteğiyle tarımda Isparta markası ve markalarını oluşturmalıyız. Kurulduğumuz 1996’dan bu yana Isparta’da tarım ekonomisini geliştirmek için çalışıyoruz. Her ortamda ilimizi tanıtmak için çaba gösteriyor; üyelerimizden aldığımız sektörel sorunları ilgili kurum ve bakanlıklar nezdinde çözmek için uğraş veriyoruz” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından fuarın açılışı gerçekleştirildi. Fuar, 29 Kasım'a kadar açık kalacak.

ETİKETLER:
DEĞERLENDİR:
YORUMLAR
  • Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAP