İnsansız tarım aracına ödül yağmuru

ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Gürsu ve ekibi tasarladıkları insansız tarım aracı ile 5 ödül aldı.

ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Gürsu ve ekibinin, tarım arazilerinde mahsul toplama, yük taşıma, sulama, ilaçlama gibi görevler için tasarladığı "Eco Barrow" isimli insansız araç, ABD'deki uluslararası tasarım yarışmasında ödül aldı.


Yrd. Doç. Dr. Gürsu, ödüllü tasarımların da New York ve Los Angeles'ta gerçekleştirilecek ödül töreninde sergileneceğini söyledi. Yarışmada ekip olarak 5 ödül aldıklarını bildiren Gürsu, ayrıca ekibinin gösterdiği performans sonucunda yarışmanın "ödüllü şirketler" sıralamasında Amerika merkezli iki şirketin ardından 3. sırada yer aldığını aktardı. Gürsu, ödüllü tasarıma ilişkin şu bilgileri verdi: 

OTOMATİK TARIM İMKANI

"Elektrik enerjisiyle çalışan tasarım, tarım, yapı ve savunma gibi çeşitli sektörler için özelleşebilecek bir araç çözümü öneriyor. Tarım arazilerinde kullanılmak üzere geliştirilen insansız araç, yük taşıma, sulama, ilaçlama, kazı ve vinç gibi çeşitli görevler için modüler yapıda bir platform sunuyor. Elektrik motoruyla çalışan paletli sistem, önceden tanımlanmış bir patikada yol alabiliyor veya kumanda ile yönetilebiliyor. Çok işlevli platform sayesinde büyük araçların giremediği bölgelerde mahsul toplama ve tarım faaliyetlerinde otomatizasyon sağlanabilecek."ETİKETLER: insansız tarım aracı,odtü
DEĞERLENDİR:
YORUMLAR
  • Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAP