19 işletmeye 11 milyon 136 bin lira hibe!

Trabzon İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından % 50 Hibe Desteği ile tamamlanan projelerle ilgili göstergeler umut veriyor.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cahit Gülbay, yaptığı yazılı açıklamada, "Ulusal Tarım Stratejisi Kırsal Kalkınma Planı çerçevesinde; doğal kaynaklar ve çevrenin korunmasını dikkate alarak, kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayi entegrasyonunun sağlanması için küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi, tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi, gıda güvenliğinin güçlendirilmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının oluşturulmasını amaçlamaktadır.

2007 yılında, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi kapsamında başlatılan proje günümüze kadar aksatılmadan sürdürüldü. Yatırım projesine sahip olan müteşebbislere, yatırım tutarının % 50'sinin devlet tarafından karşılıksız verilmesi ilkesine dayanan bu desteklerden şimdiye kadar 73 kişi yararlandı. Tarımsal ürünlerin işleme, depolama ve paketleme gibi iş kollarında gerçekleşen yatırımlar, hibe destekleri dâhil toplam 34 milyon 855 bin TL olarak gerçekleştirilirken, 2330 kişi istihdam edildi.

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi kapsamındaki % 50 Hibe Desteği Projesine 2017 yılında da devam ediliyor. Tarımsal ürün işleme, paketleme, çelik silo, soğuk hava deposu ve çiftlik faaliyetleri ağırlıklı olarak gerçekleşen yatırımlardan 2017 yılında toplam 12.265.758 liralık yatırıma 21 yatırımcı proje başvurusu yaptı. 21 proje Bakanlığımızca destekleme kapsamına alınmış ancak 19 yatırımcı müdürlüğümüzle hibe sözleşmesi imzaladı. 11milyon 136bin TL tutarındaki hibe ile toplamda 22 milyon 272 bin TL yatırım yapılacak ve 267 kişiye iş istihdamı sağlanacaktır."
ETİKETLER:
DEĞERLENDİR:
YORUMLAR
  • Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAP