"Brezilya'dan Hayvan İthalatı Konusunda Kısıtlama Yok"

Eker, Brezilya'dan hayvan ithalatı konusunda herhangi bir kısıtlamanın olmadığını ve şartların yerine getirilmesi halinde bu ülkeden canlı hayvan ve et getirilebileceğini söyledi...

Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Brezilya'dan hayvan ithalatı konusunda herhangi bir kısıtlamanın olmadığını ve şartların yerine getirilmesi halinde bu ülkeden canlı hayvan ve et getirilebileceğini söyledi.

Bakan Mehdi Eker, Brezilya Tarım Bakanı Antonio Andrade ile yaptığı görüşmenin ardından Cihan'ın sorularını cevapladı. Brezilya'nın, bazı tarım ürünlerinde en büyük üretici, bazılarında ise en büyük ihracatçı konumunda olduğuna dikkat çeken Eker, görüşmelerin verimli geçtiğini ifade etti. Her iki tarafın da işbirliği konusunda niyet bildiriminde bulunduğunu söyleyen Eker, tarım ve hayvancılık alanında işbirliği için Ocak ayında Brezilyalı bakanın Türkiye'ye geleceğini ve imzalanan iyi niyet anlaşmalarının ötesine geçilerek ortak çalışmalar yürütülebileceğini sözlerine ekledi.

İki ülke arasında hayvancılık, kırsal kalkınma, meyvecilik ve laboratuvar verilerinin paylaşımı gibi konularda iş birliği yapılabileceğine değinen Eker, Brezilya tarafının Türkiye'den transit hayvan geçişine izin verilmesini talep ettiğini belirtti. Bunun mümkün olabileceğini ancak öncesinde transit toplama merkezlerinin kurulması gerektiğini ifade eden Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, Brezilya'dan hayvan ithalatı konusunda herhangi bir kısıtlamanın olmadığını ve şartların yerine getirilmesi halinde bu ülkeden canlı hayvan ve et getirilebileceğini vurguladı.

Bakan Eker, ayrıca Türkiye'nin buğday üretiminde bölgenin önde gelen ülkelerinden biri olarak Brezilya'ya un ihraç etme kapasitesinin yüksek olduğuna değindi. Eker son olarak Brezilya'nın geniş ve verimli topraklarının kiralama yoluyla özel sektör tarafından değerlendirilmesi durumunda Brezilya hükümetinin çeşitli teşvikler sunabileceğini belirtti.

Türkiye'nin son on yılda tarım sektöründe kaydettiği gelişmeye dikkat çeken Eker, "Brezilya 2,5 milyon kilometre karelik ekilebilen arazisiyle dünyanın dördüncü tarım ekonomisi, biz de 240 bin kilometre karelik ekilebilir arazimizle Avrupanın birincisi, dünyanın da yedinci tarım ekonomisiyiz. Brezilya da biz de büyük mesafeler katettik ve birlikte yapabileceğimiz bazı şeyler olduğuna inanıyoruz." dedi.

Asya ve Ortadoğu'da tarımsal ürün gen merkezinin Türkiye olduğunu söyleyen Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, bio-çeşitlilik zengini olan Türkiye'de 4 bin endemik bitki çeşidi olduğunu söyledi. Ayrıca 2010 yılında hizmete giren Tohum ve Gen Bankası'nın 250 bin çeşit tohum kapasitesine sahip olduğunu ve şu anda 80 bin çeşit tohum ve genin özel şartlarda canlı olarak muhafaza edildiğini açıkladı.

ETİKETLER:
DEĞERLENDİR:
YORUMLAR
  • Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAP