Bahçesindeki hayvanı tavuk sandı, şahin çıktı

Tokat'ta gece bahçesinde gördüğü hayvanı tavuk sanan Metin Yıldırım, yaralı olarak bulduğu Kızıl Şahin'i Doğa Koruma ve Mili Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim etti.

Kent Merkezi Örtmeliönü Mahallesinde ikamet eden Metin Yıldırım (36) gece evine girerken bahçesinde gördüğü hayvanı komşunun tavuğu sandı. Yanına yaklaştığında yerde bulduğu hayvanın şahin olduğunu fark eden Yıldırım, pençesi ile elini yaralayan kuşu incitmeden yakaladığını söyledi. İnternetten fotoğraflara bakarak Kızıl Şahin olduğunu öğrendiği kuşun kanadında kırık olduğunu ve uçamadığını ifade eden Yıldırım, "Evimde şahini bir gece misafir ettim. Haşlanmış yumurta ile besledim. Daha sonra Doğa Koruma ve Mili Parklar Müdürlüğü ekiplerine teslim etmek için müracaatta bulundum" dedi.

"Evin bir parçası oldu"
Hayvanları sevdiğini ifade eden Yıldırım, şahinin tedavisinin yapılarak doğal yaşamına bırakılmasını arzu ettiğini ifade ederek, "Evde beslemeyi düşünürdüm ama Şahin'in doğası orman, yırtıcı bir hayvan olduğu için orada yaşaması gerekiyor. Eşim, çocuklar çok sevdiler. Hanım yumurta haşladı, beslememe yardım etti. Evin bir parçası oldu ama doğal yaşama bırakılmasını istiyoruz" diye konuştu.

Tokat Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü Veteriner Hekimi Ülkü Gümüş, Kızıl Şahin'i duyarlı hayvan severden tedavisinin yapılması için teslim aldı. Gümüş, kanadında kırık olan şahinin kısa sürede tedavi edilerek doğal yaşamına bırakılacağını söyledi.

ETİKETLER:
KAYNAK: İHA
DEĞERLENDİR:
YORUMLAR
  • Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAP