Bigadiç 4. Et ve Süt Festivali başlıyor

Balıkesir'in Bigadiç ilçesinde "Etin ve sütün başkenti" ana temasıyla gerçekleştirilecek 4. Bigadiç Et ve Süt Festivali, 11-12-13 Mayıs tarihleri arasında Bigadiç'te yapılacak.

Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu, Ak Parti Bigadiç İlçe Başkanı Neşet Akbıyık, İlçe Tarım Müdürü Tezcan Koç, İbrahim Özkula ve Et ve Süt Festivali Komite Başkanı Recep Saylak ile birlikte Balıkesir’de bir kahvaltı salonunda basın toplantısı düzenledi. Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu, Bigadiç Belediyesi olarak ilçede yaptıkları hizmet çalışmalarını ve yapacakları projeleri görselleri ile birlikte basın mensuplarına anlattı. Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu, 4. Et ve Süt festivalinin 10 Mayıs Perşembe günü Balıkesir Toplu Taşıma Merkezinden festival kapsamında Bigadiç'te yarışacak olan Rahvan atların Milli Kuvvetler Caddesi, Anafartalar Caddesi ve Kapalı Spor Salonunun önüne kadar gösteri yaparak başlayacağını açıkladı. 

"Bigadiç, Hidroterapi merkezi olacak" 
Başkan Avcu ilçeye yapılacak olan hidroterapi merkezinin müjdesini verdi. Bigadiç termal tedavi merkezi olacağı müjdesini vererek, Hisarköy Termal tesislerinde şuanda Çinli hastaların bulunduğunu ve Termal tesisleri için rezervasyon yapmadan gelecek vatandaşların mağdur olabileceğini belirtti. Başkan Avcu 11-13 Mayıs günleri yapılacak olan festivalin Cuma namazı sonrası yapılacak kortej yürüyüşü ile başlayacağını belirterek, Festivalde gün boyunca paramotor ve yamaç paraşütü gösterileri, fotoğraf sergisi, rahvan at yarışları, Ziraat Fakültesi öğretim görevlilerince panel ve söyleşiler, Mehteran ve halk oyunları gösterileri, en güzel buzağı, koç ve kuzu, oğlak ve keçi yarışmaları, yöresel et yemekleri ve sütlü tatlı yarışmaları olacağını kaydetti. 

Başkan Avcı, "Et ve Süt festivaline rekor katılım bekliyoruz" 
Başkan Avcu, Et ve Süt festivaline Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın katılmasını beklediklerini söyledi. Festivalde yaklaşık 40 bin vatandaşı ağırlamayı düşündüklerini belirterek, gelen misafirlere kavurmalı pilav, gözleme, pişi, süt ikramları olacağını açıkladı.

Başkan Avcu, Festivale katılımın her yıl artarak devam ettiğini belirterek, “Var olan etimizi, sütümüzü tanıtmak, süt tüketimi arttırmak, Bigadiç'i bütün dünyaya en iyi şekilde tanıtmak için ellerinden geleni yapıyoruz. Türkiye'de de en çok bor Bigadiç'te. Bizim bor madenimiz dünyanın en kaliteli boru. Dünya rezervinin yüzde 40'ı Türkiye’de bu rezervin önemli bölümü ilçemizde üretiliyor. Bu festival ile bir tarım kenti olan Bigadiç’imizin et ve sütünü tüm ülkeye tanıtmak için yapıyoruz. Geçen yıl ilçemizde 30 bin kişiyi misafir ettik inşallah bu yıl 40- 50 bin kişiyi Bigadiç’te yapılacak festivale gelmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.
ETİKETLER:
KAYNAK: İHA
DEĞERLENDİR:
YORUMLAR
  • Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAP