Türkiye’nin en büyük mera ıslahı çalışması sürüyor

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, "Mera İyileştirme ve Yönetimi Projesi" kapsamında bu yıl 14 bin 675 dekar merada ıslah çalışması yürütecek.

Yeterli düzeyde verim alınamayan meraları tekrar en yüksek verim alınabilecek hale kavuşturmak amacıyla 2015 yılında başlatılan Mera İyileştirme ve Yönetimi Projesi kapsamında, bugüne dek 80 bin 930 dekar meranın ıslahı gerçekleştirilirken, 2018 yılında da toplamda 22 kırsal mahallede 14 bin 675 dekar mera ıslah edilecek.
Gerçekleştirilen işlemle ot verimi 50 kilograma kadar düşen alanlarda verimin 4 kat artırılarak 200 kilogram seviyesine çıkarılması hedefleniyor. Böylece ekonomik anlamda hayvancılık yapmak isteyen işletmeler, kaliteli kaba yem ihtiyaçlarının önemli kısmını çayır ve meralardan karşılamış olacak.

"Meralardaki verim en az 4 kat daha artacak"
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, 22 kırsal mahallede daha uygulanması planlanan mera ıslahının sözleşmesini onayladı. Başkan Albayrak, konu hakkında yaptığı açıklamada, "Altyapı ve üstyapı çalışmalarımıza devam ederken, kırsal mahallelerimize de hizmet götürüyoruz. Göreve geldiğimiz günden bu yana, kırsal kalkınma bizim için en önemli konuların başında geliyor. Bu kapsamda Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığımız, önemli projeler hayata geçirdi. Mera İyileştirme ve Yönetimi Projesi de bunların en önemlilerinin başında geliyor. Türkiye'nin en büyük mera ıslahı projesini gerçekleştiriyoruz. Bu, yeni kurulmuş bir büyükşehir belediyesi için büyük gurur kaynağıdır. Bu proje ile meralardaki verimi en az 4 kat artırarak hayvancılık ile uğraşan vatandaşlarımıza çok önemli bir hizmet götürüyoruz. Projenin tüm vatandaşlara hayırlı-uğurlu olmasını temenni ediyorum" dedi.

Projenin 22 mahallede daha uygulanması ile birlikte toplamda 9 ilçenin 83 mahallesinde, 95 bin 605 dekar meraya 2 milyon 389 bin 850 kilogram kompoze gübre uygulaması yapılmış olacak.

ETİKETLER:
KAYNAK: İHA
DEĞERLENDİR:
YORUMLAR
  • Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAP