Civcivlerinize suyu tanıtın

Civcivleri sıcak tutmak için kuluçka makinesinin merkezine bir ısı lambası yerleştirin. Bu lambanın civcivlerin altına serdiğiniz talaştan yaklaşık 20 inç yukarıda olmasına dikkat edin.

Civcivler geldiğin ilk olarak onlara kuluçka makinesini, yani yaşayacağı alanı tanıtın. Bahsettiğimiz ilk tanışma esnasında alanda oda sıcaklığındaki suyu da bulundurmayı kesinlikle unutmayın; ancak yemi tanıtmak için bir iki saat bekleyin. “Civcivler yemlemeden önce onlara rehidre olmaları için birkaç saat zaman verilmedir. Taze, kaliteli suyun temini sağlıklı civcivler için en elzem konudur” diyen Dr. Ballam sözlerine “Civcivlerinizin suyu bulmalarına yardımcı olmak için gagalarını suya batırın. Bu civcivler daha sonra grubun diğer kalanlarına su içmeyi öğretecektir. Tüm piliçlerin ilk birkaç saatte su içtiklerine emin olmak için tüm grubu izleyin.” şeklinde devam etti. Onlara yemlemeyi öğretin Civcivleriniz ilk birkaç saatte su içmeyi keşfedip rehidre olmayı başardıktan sonra, ihtiyacı olan tüm besin maddelerini içeren başlangıç yemini verin. Erken büyüme için gerekli olan ekstra enerjiyi almasını desteklemek için başlangıç yeminde en az % 18 protein bulunmasına dikkat edin. Civcivin gelişimi için rasyonda aynı zamanda amino asitlerin de bulunması gerekmektedir. Yine immun sistemin gelişimi için rasyona prebiyotik, probiyotik ve maya; iskelet – kas sistemi gelişimi için ise vitamin ve mineral katılmalıdır. “En başından tam bir besleme civcivlerinizin ihtiyacı olan beslemeyi sağlamaya yardımcı olur.” diyen Ballam sözlerine, “İlk olarak, civcivlerinize sığ bir tava veya yuvarlak kesilmiş bir kağıt parçası koyarak temiz alanlardaki besleme ünitelerinden yemlemeyi öğretin. İkinci gün, besleme ünitelerini kuluçka makinesine yerleştirin. Civcivlerin yemliklerden yemeyi denedikleri ilk anda, kağıdı - tavayı kaldırın.

Civcivleriniz büyürken rasyonu ayarlayın

Sulukları ve yemlikleri günlük olarak temizleyip, yeniden doldurun. Aynı zamanda civcivinizin canlı ağırlığının artması ile paralel olarak su ve yem miktarını ayarlayın. 18 haftalık olduklarında, onların değişen beslenme ihtiyaçlarını karşılayacak yemlere geçiş yapın. Dr. Ballam; “18 – 20 hafta arasında yumurtacı piliç olarak hayatına devam edecek olan civcivlerin rasyonlarının yüksek oranda kalsiyum içermesi gerekmektedir. Etlik piliç sürüleri ve karışık sürüler için ise % 20 protein içeren yemler tercih edilmelidir.

ETİKETLER:
DEĞERLENDİR:
YORUMLAR
  • Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAP