Kaba yem tüketimi yeterli olmazsa, hastalıklar baş gösterebilir

Hayvanlarımızın geviş getirmeleri; yemden daha iyi yararlanmaları ve işkembe sağlıkları açısından çok önemlidir. Bu ise sadece kaba yemler ile mümkün olur...

Hayvanlarımızın geviş getirmeleri; yemden daha iyi yararlanmaları ve işkembe sağlıkları açısından çok önemlidir. Bu ise sadece kaba yemler ile mümkün olur. Yeteri kaba yem tüketmeyen ve bu nedenle az gevişen hayvanlarda işkembe asitliği artar, bu da işkembenin yapısının bozulmasına neden olur. İşkembe hareketlerinin azalması, yem tüketiminin durması, süt yağ oranının düşmesi, kalp atışlarının artması, cıvık dışkı (ishal) oluşumu, işkembede gurultulu gaz birikimi işkembe asitleşmesi belirtileridir.
İşkembe asitliğinin arttığı durumlarda geçici iştah azalması, işkembe hareketlerinde azalma, süt veriminde düşme, dışkıda renk ve kıvamında değişiklikler gözlenebilir, ilerleyen durumlarda hayvanda yem ve su tüketimi durur. Süt veriminde ani azalmalar görülür. Hayvanlar yatmak istemez, geviş almadan sürekli aynı yerde ayakta dururlar.İşkembe asitleşmesi diğer bazı sağlık problemleri ile birlikte seyreder.

• İşkembede gaz oluşumu,
• Ayak rahatsızlıkları, topallamalar,
• Döl verimi problemleri,
• Süt yağı oranının düşmesi,
• Mastitis (göğüs ağrısı) vakalarının artması,
• Bağışıklık sisteminin zayıflaması ve buna bağlı hayvanların daha sık hasta olması.Bunların tamamı hayvanlarımızda ekonomik kayıplara neden olan ciddi sağlık problemleri olarak karşımıza çıkar ve işletmemizin karlılığını olumsuz etkiler.Sonuç olarak bir litre sütü daha pahalıya üretmemize neden olur.

ETİKETLER:
DEĞERLENDİR:
YORUMLAR
  • Cüneyt ceylan 20 Aralık 2016

    Hocam saygılar. Sorum,daha önce bilgi almıştım hayvanlarim karışık ırk 1yasina geldi. Ortalama 450-500kg tahmini.sanki hayvanlar erken doyuma ulaşmış gibi.samana fazla rağbet gösteriyorlar keşif yeme(arpa,besiyemi) nazlı. Vitamin aşısı yapmadım stres olmasınlar diye.ADEmin,yapayimmi,rasyonumu değiştirelim,nasıl yapalım.mısır flake alayimmi hocam değişiklik olur mu biraz karıştırarak versek.2 ay sonra kesim düşünüyorum. Cevabınız önemli hocam,sizin tavsiyelerinizle ilerliyorum.

YORUM YAP