Marley: Silaj, işletmenin kalbi ve ruhudur

Marley Türkiye'de katıldığı seminerde verdiği bilgilerle silaj konusunda doğru bilinen yanlışları Hayvancılık Akademisi okuyucularına anlattı...

SIL-ALL İNGİLTERE Global Ürün ve Marka Müdürü Gordon Marley Türkiye'de katıldığı seminerde verdiği bilgilerle silaj konusunda doğru bilinen yanlışları Hayvancılık Akademisi okuyucularına anlattı:

"Silaj yapımında ve olgunlaşmasında en önemli rolü bakteriler üstlenmektedir. Her kaba yem üzerinde arzu edilen ya da edilmeyen birtakım bakteri türleri vardır ve biz bakterilerden silaj üretiriz. Silajda arzu edilmeyen bakteriler kayıplara neden olabilmektedir. Bununla birlikte silajın olgunlaşma süreci içerisinde mümkün olduğu kadar oksijensiz bir ortam sağlanmalıdır. Ne yazık ki, ne kadar iyi sıkıştırma işlemi yapılırsa yapılsın, silajın içerisinde bir miktar oksijen mutlaka kalacaktır; bu durum da istemediğimiz bakterilerin üremesine neden olacaktır. Ancak, silaj proseslerine uyup uygun katkı maddelerini kullanarak silajı istediğimiz ortama getirirsek, bahsetmiş olduğumuz istenmeyen bakteri seviyesini azaltmış oluruz. Çünkü, depolama, yapım ve saklama işlemleri sırasında silajın kalitesini korumamız mümkün olabilmektedir; yani bu üç öğeye dikkat etmek gerekiyor. Silajın alınma şekli de çok önemlidir; yani silaj açıldıktan sonra hayvanlara verildiği esnada yüzeyi koruyamazsak, ne kadar iyi silaj yaparsak yapalım, tüm emekler boşa gider. Tüm bunların yanı sıra çevresel faktörlerin de silaj kalitesi üzerine etkisi büyüktür. Örneğin, silajın hakim rüzgarların aksi tarafına bakması gerekmektedir. Böylelikle silajın açık olan yüzü hem oksijenden hem de yağmur suyundan korunacaktır. Herhangi bir akıntının şekillenmesine karşı, silaj çukurlarının sulak alanlardan ve dere kenarlarından uzak olması gerekmektedir. Silaj çukurları güneş ışığına doğrudan maruz kaldığı için, çukurları kapadığımız örtülerin renk seçimleri de önemlidir. Biz plastik örtüler kullanıyoruz ve eğer koyu renk plastik malzeme kullanacak olursak, ısıyı daha çok çekecek ve silajın daha çok ısınmasına neden olacaktır ve bozulma bakterilerine uygun ortam şekillenecektir. Bu nedenle, siyah örtü yerine, açık yeşil ya da beyaz renkte örtüler tercih etmekte fayda vardır.

Kötü ve kalitesiz silajın üreticiye birçok zararı vardır. Öncelikle süt verimini azaltır. Hayvanın fertilitesi üzerine olumsuz etkileri vardır. Mikotoksinlerin üremesine neden olur ve mikotoksinlerin hayvanlara zararları büyüktür; bununla bağlantılı olarak sağlığa zararlı bakteriler üreyebilir. O kadar büyük bir kuru madde ve besin maddesi kaybı olur ki, bu kayıpların telafi edilmesi zor, hatta imkansızdır. Ek olarak, yemin kalitesiyle ilgili üreticinin üzerine ek bir stres yükü binmiş olur; zaten üreticinin her gün düşünmesi gereken birçok konu varken, ilaveten kötü silajın getirdiği stres de eklenecektir."

ETİKETLER:
DEĞERLENDİR:
YORUMLAR
  • Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAP