Mikotoksin risklerini minimuma indiren silaj ipuçları

Silaj yapımının zirve yaptığı sezona yaklaşırken, çiftçiler sakladıkları kaba yemlerinde olası çoklu mikotoksin kontaminasyonu ve küf tehditlerini en aza indirmek amacıyla prosese odaklanmaları konusunda teşvik ediliyorlar...

Silaj yapımının zirve yaptığı sezona yaklaşırken, çiftçiler sakladıkları kaba yemlerinde olası çoklu mikotoksin kontaminasyonu ve küf tehditlerini en aza indirmek amacıyla prosese odaklanmaları konusunda teşvik ediliyorlar. Yılın bu zamanları için, hava normalden soğuk olmasına rağmen, silaj yapımı erkenden başladı. İyi kaliteli ve hacimli silaj için çiftçilere aerobik bozulma, küf gelişimi ve çoklu mikotoksin kontaminasyonu riskini minimuma indirmek üzere otu doğru şekilde biçip silaj haline getirmeleri öneriliyor.

Çiftçilere aynı zamanda biçimlerini mevcut toprak ve ürün koşullarına göre yapmaları tavsiye ediliyor. Silage Solutions isimli bağımsız İngiliz silaj danışmanlık şirketinden Dr. David Davies konu hakkında çiftçilere tavsiyelerde bulundu: “Otlar kuruyken biçim yapın. Ot açıktaysa ve otun tabanında geçen sonbahardan kalma fazlaca ölü madde bulunuyorsa, biçim boyunuzu 7,5-10 cm’ye çıkarın. Bunun mantığı penicillium gibi küflerin alçakta yatan ölü ve çürüyen bitki artıklarından beslenmesidir. Biçilen otu hızlı solma için yayın, çünkü solmanın otun mikrobiyal kompozisyonu üzerinde baskılayıcı bir etkisi bulunmakta.”

Ancak Davies ürünün yığın içinde iyice sıkıştırılmasının çiftçilerin bu sene atabileceği en önemli adım olduğunu vurguluyor. Davis, oksijenin silaj üretiminin zayıf noktası olduğunu ve buradaki kilit amacın yığın içindeki aerobik bozulmanın boyutunu minimuma indirmek olduğunu söylüyor.

Otun eşit katmanlarını yığın içinde 15 cm’den derin olmamak kaydıyla sıkıştırmak ürünün içine hapsolmuş oksijen miktarını azaltabilir. Böylece maya ve küf büyümesi seviyesi ve nihayetinde depolama sırasındaki mikotoksin kontaminasyonu riski en aza iner. Yığını yanlardan, üstten sıkıştırmak çok önemli.

Alltech hayvan sağlığı uzmanı Lauren Dimmack de Davies’e katılıyor: “Silajı açtıktan sonra, yığın yüzeyinin katı kalmasını sağlamanız gerekiyor ve içeriye parmaklarınızı sokabiliyorsanız bu silajın yeterince sıkıştırılmadığı anlamına gelmektedir.”

Alltech, Mikotoksin Yönetim Programı yoluyla çiftçilere depo mikotoksinleri ile ilgili sorunlar hakkında risk değerlendirmesi hizmeti sunuyor. Bu değerlendirmeler yem prosesindeki her türlü zayıf noktanın tespitinde kullanılabiliyor.

Mikotoksinler, süt ve besi sığırlarında, yetiştirme ve hasat etme koşulları makul olduğu zaman bile tanısı konulamayan çeşitli sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Semptomlar çok çeşitli ve çok sayıda olabileceğinden, hayvan performansında ve karlılıkta azalma görülmektedir.

 

ETİKETLER:
DEĞERLENDİR:
YORUMLAR
  • Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAP