Ordu Damızlık Birliği, Üyelerine Kaba Yem Rasyonu Getirdi

Birlik, hayvanlar için samandan daha fazla besin değeri olan ve %20-30 daha ucuza, içinde yonca, saman ve mısır silajı olan kaba yemi satışa sundu...

Ordu Damızlık Birliği, üyelerine yüzde 30 daha ucuz ve kaliteli besin sundu. Birlik, araştırmaları neticesinde, hayvanlar için samandan daha fazla besin değeri olan ve yüzde 20-30 daha ucuza, içinde yonca, saman, mısır silajı ve şeker pancarı olan (rasyon) kaba yemi birlik merkezinde satışa sundu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ithalat izni vermesinden sonra yurt dışında ve yurt içinde kaba yem araştırmaları yapan Ordu İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve Ordu İli Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği yöneticileri, yurt dışında yaptıkları araştırmalarda, yeterli miktarda saman bulsalar da mali durumları bu bağlantılar için yeterli olmadı. Araştırmalarını yurt içinde yoğunlaştıran birlik, hayvanlar için samandan daha fazla besin değeri olan ve yüzde 20-30 daha ucuza, içerisinde yonca, saman, mısır slajı ve şeker pancarı olan (rasyon) bir kaba yemi birlik merkezinde satışa sundu.

Konu ile ilgili birliğin sorumlu müdürü Ziraat Mühendisi Ramazan Tınkır, şunları ifade etti: “Bizim yetiştiricilerimizin çok büyük bir kısmı özellikle kış döneminde hayvanlarını sadece saman ile beslediğini düşünmektedirler. Oysa samanın hayvana tokluk hissi vermesinden ve işkembesini şişirmesinden başka hiçbir besin değeri yoktur. Ülkemizin birçok bölgesinde hayvanlar kış çıktıktan sonra çok zayıf düşerler. Yetiştiricilerimiz, bunun sebebini uzun kış şartlarına bağlasa da asıl sebep hayvanların kış döneminde doğru beslenememesidir. Birlik merkezinde satışa sunduğumuz kaba yem 20 kilogramlık vakumlu torbalarda olup, içerisinde hayvanlar için gerekli olan yeteri kadar enerji, protein, yağ, selüloz, vitaminler ve kuru madde bulunmaktadır. Yemi alıp işletmesinde deneyen yetiştiricilerimiz, hayvanların yemi çok severek yediğini ifade etmişlerdir. Yemi getireli henüz iki gün olmasına rağmen yemi deneyen vatandaşlarımızın tavsiyeleri talebi artırmıştır.” diye konuştu.

Tınkır, yemi alıp bazı tüketicilerin kullandığını ve çok memnun olduklarını belirterek, “Birliğimizden yem alan vatandaşlarımıza benim tavsiyem şudur. İl ve İlçe Tarım Müdürlüğü’nde, konusunda uzman arkadaşlarımıza bu rasyon hakkında bilgi sorsunlar. Yemi verdikleri hayvanlarını birkaç gün gözlemlesinler. Şayet hayvanların severek yediğine ve faydalı olduğuna kanaat getirirlerse, biz birlik olarak yetiştiricilerimizin taleplerini yerine getireceğiz. Hepsine bol ve bereketli bir dönem diliyoruz.” dedi.

ETİKETLER:
DEĞERLENDİR:
YORUMLAR
  • Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAP