Yeni civcivler için güzel başlangıçlar...

Hayvan Sağlığı kanatlı uzmanı Gordon Ballam, hobi olarak kanatlı besleyen hayvan sahiplerine yeni civcivler için en iyi başlangıç ipuçlarını verdi...

Tüm dünya geneli için civcivlerin yumurtadan çıkma sezonundayız. Civcivler kısa süre sonra kuluçkahanelerden yeni evlerine ve yeni kümes üyelerinin yanına yolculuk edecekler. Fakat, yeni civcivler aranıza katılırken, onlara nasıl güzel bir başlangıç sağlayabiliriz?

Purina Hayvan Besleme’de inovasyon ve teknik servis direktörü olarak görev alan Dr. Gordon Ballam, bir sürünün içine yeni civcivlerin en ideal transport ile katılması, ilk günden itibaren konfor, bakım ve eksiksiz beslemenin nasıl sağlanacağı üzerine görüşlerini aktardı. “Bir civciv, kötü bir başlangıcın üstesinden hiçbir zaman gelemez.” diyen Ballam sözlerine şöyle devam etti: “Yeni evlerine gelmeden önceki transportun kalitesi ve transport sonrası özellikle ilk birkaç günkü bakım ve besleme kalitesi, civcivlerin uzun süreçte mutlu ve sağlıklı yaşamasına yardımcı olacaktır.” Civcivler gelmeden önce: Kuluçka makinesini ayarlamayı unutmayın Dr. Ballam üreticilerin, civcivler gelmeden yaklaşık 48 saat önce kuluçka makinesini ayarlamalarını öneriyor ve kuluçka makinesinin önceden ayarlanmasının altlıkların ve ekipmanların kurumasını ve ısının ayarlanmasını sağlayacağını söyledi.

İlk gün ekipmanları şunları içerir: 

Kuluçka makineleri: Kuluçka makinesi civcivlerin ilk evleridir. Civcivlerin makinede rahat, sıcak ve hava akımına maruz kalmayacağına emin olun ve her tavuk için 3 - 4 feet kare alan olmasına dikkat edin. Alanın, dairesel ve genişletilebilir olmasına da dikkat edin.

Isı lambaları: Civcivleri sıcak tutmak için kuluçka makinesinin merkezine bir ısı lambası yerleştirin. Bu lambayı civcivlerin altına serdiğiniz talaştan yaklaşık 20 inç yukarıya yerleştirin ve lamba ile kuluçka makinesi duvarları arasında yaklaşık 2,5 - 3 feet aralık bırakmayı unutmayın. Isı lambası ve konfor alanı altındaki sıcaklığı 95 0F’de tutun ve çok ısındıklarında civcivlerin ısı lambasından uzaklaşabilecekleri yeterli alan bulundurun. Transporttan bir hafta sonra, ısı minimum 55 0F’ye ulaşana kadar kademeli olarak ısıyı 5’er Fahrenayt düşürün.

Altlıklar: Kuluçka makinesi zeminine emici talaş ekleyin. Bölgeyi kuru ve kokusuz tutmak için atlıkları 3 - 4 cm derine yerleştirin. Günlük olarak ıslak talaşları değiştirin; özellikle sulukların etrafında bu konuya dikkat edin. Sedir talaşı ve diğer güçlü kokuya sahip talaşları kullanmaktan kaçının; çünkü koku, kanatlıların uzun vadede sağlıklarını olumsuz yönde etkileyebilir.

Işıklar: İlk hafta ışıkları 18 - 22 saat açık olarak ayarlayın. Sonrasında, büyüme dönemi boyunca (civcivler 16 haftalık yaşa ulaşıncaya kadar) ışığı 16 saate ayarlayın. Gerekli ışık yoğunluğu miktarı, taban alanının her bir 100 metrekaresi (10”x 10”) için 40 Watt’lık bir ampul yerleştirilerek ayarlanabilir.

Besleme üniteleri (yemlikler): Her civciv için 4 doğrusal inç besleme ünitesi temin edin. Yumurta kartonlarını temizleyip içerisini yem ile doldurmak, genç civcivler için mükemmel ve kolay erişilebilir bir besleme ünitesi olacaktır. Geçiş sonrası için alçaltılmış besleyiciler ya da çukur besleyiciler edinmeyi unutmayın.

Suluklar: Her 25 civciv için, oda sıcaklığında su ile doldurulmuş suluğu kuluçka makinesine yerleştirin. Suyu oda sıcaklığında tutmaya yardımcı olmak için, civcivlerin varışından 24 saat öncesinde sulukları kuluçka makinesindeki konfor alanının dışına yerleştirin.

ETİKETLER:
DEĞERLENDİR:
YORUMLAR
  • Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAP