100 bin aileye kredi ve hayvan desteği

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Hadi Tunç, Küçük Aile İşletmelerinin Desteklenmesi Programı ile 100 bin aileye sıfır faizli kredi ve hayvan desteği sağlanacağını duyurdu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Hadi Tunç, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce gerçekleştirilen "Hayvancılığı Geliştirme Projesi" kapsamında Ticaret Borsası Hayvan Pazarı'nda 120 üreticiye damızlık koç dağıtımı törenine katıldı.

Üreticilerin taleplerini de dinleyen Tunç, burada yaptığı konuşmada, koyunculuk ile ilgili iki önemli projenin hayata geçirildiğini belirterek, önemli destekler verileceğini ifade etti.

Çoban bulmakta sıkıntı çekildiğine işaret eden Tunç, şöyle devam etti:

"Çoban sıkıntısını gidermek için yılda 6 bin liraya kadar destek sağlayacağız. Daha önce bu desteği 150 baş hayvanı olanlara veriyorduk şimdi bunu 200 baş olanlara çektik. 200 koyunu olanlara çoban desteği vereceğiz ve burada 6 bin lira ödemesini yapacağız. Anaç hayvan desteğinde yeni bir çalışmamız var. 'Sürü büyütme desteği' adı altında bir destekle üreticilerimizi tanıştıracağız. Ciddi destekler vererek, sürü anlamında hayvanlarımızı artıracağız."

Gelecek yıl yürürlüğe girmesi planlanan yeni bir proje ile önemli destekler sağlayacaklarını aktaran Tunç, şunları kaydetti:

"'Küçük Aile İşletmelerinin Desteklenmesi Programı'mız var. 100 bin aileye sıfır faizli, çiftçinin cebinden hiçbir masraf çıkmadan kullanabileceği bir kredi olacak. 500 bin düve ve 500 bin de besilik hayvan alınacak. Bunlar küçük aile işletmelerine dağıtılacak. Bu desteklemeyi bakanlık olarak yakından takip izleyeceğiz. Bunların yanı sıra çiftçilerimizden bir kısmının da şikayetçi olduğu, küpe ve küpeleme masrafını çiftçiden yani yetiştiriciden almayacağız. Bunlarla birlikte hayvanların aşı masrafını da biz karşılayacağız. Çiftçimiz bu kısımlarda herhangi bir bedel ödemeyecek."

ETİKETLER:
KAYNAK: AA
DEĞERLENDİR:
YORUMLAR
 • Yasin Demir 4 Ocak 2018

  Nigde Ciftlikten ikamet etmekteyim Devletimden Hayvan destegi istiyorum lutfen Yardimci sevinirim Genc Ciftciyim Allah Sizlerden Razi Olsun

 • Cüneyt Aslan 31 Aralık 2017

  yaparım destek istiyorum

 • Cüneyt Aslan 31 Aralık 2017

  Ben bu işi yaparım destek istiyorum Ala bilirmiyim

 • Rahmi Girti 29 Aralık 2017

  Slamün aleyküm değerli bakanımız ben manisadan işlerimin bozulmasından dolayı geldim istanbula.maddi durumum oldukça kötü eyer bana böyle bir imkan nasip olursa tekrar dönerim memleketime.beni bilgilendirirseniz sevinirim.şartlar nelerdir tşkürler

 • Yılmaz polat 25 Aralık 2017

  Şartları tam olarak neler ve ben küçük bi işletmeci bi civciyim bende alabilirmiyim

 • Hasan Demir 25 Aralık 2017

  Ankara mamak lalahan mahallesinde ikamet etmekteyim destek alabilirmiyiz

 • Samim metin 25 Aralık 2017

  Geçen yıl ek 5 yaptırdığımız için beni bu projeden mahrum bıraktılar

YORUM YAP