Kırsal kalkınma yatırımlarına toplamda 3.4 milyar lira hibe desteği

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, kırsal kalkınma yatırımlarına toplamda 3.4 milyar lira hibe desteği verdiklerini açıkladı.

Bakan Fakıbaba, kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, “Bakanlık olarak 2006 yılından bu yana genel bütçe imkânları ile kırsal kesimde yaşayan üreticilerimizi desteklemek ve tarım-sanayi entegrasyonunu sağlamak amacıyla 'Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı'nı (KKYDP) yürütüyoruz. Program kapsamında bugüne kadar tarımsal ürünlerin üretilmesi, işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması için 7 bin 930 tesise yatırım tutarının yüzde 50’si oranına tekabül eden toplam 2 milyar 100 milyon lira hibe desteği ödemesi yaptık. Tarımsal tesislerin yanı sıra 262 bin adet tarım alet ve makinesi alımına 1 milyar lira, sulama suyunun tasarruflu kullanımına yönelik 13 bin 537 bireysel ve toplu basınçlı sulama tesisine 288 milyon lira hibe desteği sağladık" ifadesini kullandı.

Kırsal kalkınma yatırımlarına toplamda 3.4 milyar lira hibe desteği vermiş olduklarını kaydeden Bakan Fakıbaba şunları kaydetti:
"Yatırımcıların kendi katkısı ve bu yatırımların inşaat, hizmetler, ulaşım, ticaret gibi diğer sektörlere olan etkisini de dikkate aldığımızda bu destek programımızla kırsal alanda yaklaşık 10 milyar liralık bir ekonomik büyüklük oluşturulduğunu görüyoruz. Bu projelerle aynı zamanda yaklaşık 100 bin kişiye istihdam sağladık. Bugüne kadar 11 etabı tamamlanan KKYDP’nın 12. etabı için proje başvuruları 11 Aralık 2017 tarihinde sona erdi. Bu etapta 6 bin 478 adet başvuru yapıldı. Bu başvurularla ilgili illerde 'Proje Değerlendirme Komisyonları' ve merkezde Tarım Reformu Genel Müdürlüğünce yapılacak değerlendirmeler sonucunda programa alınacak projeleri belirleyeceğiz. Belirlenen bu projelerin tamamı onaylandığı ve sözleşmeye bağlandığı takdirde hibeye esas tutarı olan 3.6 milyar liranın 1.8 milyar lirasını hibe olarak ödeyeceğiz. Kırsal alandaki kalkınmamızı sağlamamız, üretimi artırmamız, hayvancılığımızı geliştirmemiz amacıyla üreticilerimize ve sektöre yönelik desteğimiz artarak devam edecektir.” 

ETİKETLER:
KAYNAK: İHA
DEĞERLENDİR:
YORUMLAR
  • Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAP