Bereket Köşesi - ARS Tarım

Sektöründe ülkemizin önde gelen ve Türkiye’nin en büyük 169. Firması durumundaki Matlı A.Ş. bünyesinde 2013 yılında faaliyete başlayıp bir sosyal sorumluluk projesi olarak yayınına devam eden Hayvancılık Akademisi Portalı’nda Bereket Köşesi’nin bu ay ki konuğu PROYEM Sivas Bölge Bayi A.R.S Tarım Tic. San. Ltd. Şti. yetkilisi Orhan Arslan oldu.

Büyükbaş ve küçükbaş hayvan işletmelerinin yatırımcı, yönetici ve tüm çalışanlarının hayvan bakım, besleme, sağlık ve genel yönetim ile ilgili konularında bilinçlenmesini sağlamak, bu yapıların kârlı birer işletme haline getirilmesine ve sahada ortaya çıkan bakım ve besleme kaynaklı sorunların çözümüne katkıda bulunmayı amaçlayan Hayvancılık Akademisi Portalı’nda bayilerimizi sizlere tanıtmaya devam ediyoruz.

Merhaba Orhan Bey, sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
-1979 Sivas Doğumluyum evli ve 3 çocuk babasıyım.

Kaç yıldır yem satışı ile uğraşıyorsunuz?
-Yaklaşık 2 yıldır yem satışı işinde bulunuyorum.

Bölgenizdeki hayvan varlığı hakkında sizden bilgi alabilir miyiz?
-60 bin civarı büyükbaş, 100 bin civarı küçükbaş Sivas merkez de hayvan varlığı olduğunu biliyoruz, tabi bunlar her gün güncellenen rakamlar.

Bölgenizde hayvancılık ile uğraşan çiftlik ve aile sayısını biliyor musunuz?
-Hayır bilmiyorum ancak genellikle hayvancılık Sivas da birçok ailenin geçim kapısıdır.

Bölgenizde hangi tür ve cinste hayvan yetiştirilmektedir?
-Genelde büyükbaş gurubundan yerli kara kırması ve montofon cinsleri vardır ancak ithal hayvanlarla birlikte son zamanlarda ırk değişimi büyük ölçüde oluşmuştur.

Bölgenizi ve bölgenizdeki hayvancılık imkanlarını öğrenebilir miyiz?
-İPART projeleri, DAP projeleri, TANAP projeleri bölgemizdeki büyük desteklerden bunun yanı sıra meralar da hayvancılık büyük önem arzetmektedir.

Bölgenizde hayvan besleme şartları nasıldır ve hayvan besleme nasıl yapılmaktadır?
-Bölge halkının kendi tabiriyle ‘’YEŞİLİNİ ALACAK BİR KERE’’ deyimindende anlayacağımız üzere önceliğini meralarda hayvanı yayım yaptırmaktan yana kullanmaktadır yanı sıra besi guruplarında Arpa, Buğday, gibi hammaddelerini muhakkak kullanmak ister yöremiz yanı sıra birçok fenni yem de insanların kullanım olanaklarını geliştirmektedir.

Gelecek ile ilgili öngörüleriniz ve hayvancılığın geleceği hakkında görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?
-Daha gelişmiş, bilinçli ve profosyonel bir hayvancılığa kavuşabileceğimizi düşünüyor ve buna can-ı gönülden inanıyorum.

Proyem ile nasıl çalışmaya başladınız ve ne kadar zamandır çalışıyorsunuz?
-Proyem ile yaklaşık 3 aydır çalışıyorum, çalışmak istememin öncelikli sebebi Kalite, Güven ve İstikrarın adresi olduğuna inanmamız oldu, bu inancı müşterilerimizin ve üreticilerin de teyit edişi bizim ne denli doğru bir karar aldığımızı doğruladı.

Proyem ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz nelerdir?
-Kalite ve istikrarından hiçbir şekilde ödün vermeyeceğini biliyoruz her zaman üreticinin yanında olmaya devam etmesini ve desteklemesini temenni ediyruz.

Eklemek istediğiniz başka bir husus varsa açıklar mısınız?
-Çalışmalarından ve başarılarından dolayı bütün Proyem ailesini tebrik ediyor, başarılarımızın devamını diliyorum.

ETİKETLER: ars tarım