Bereket Köşesi - Atila Vural

Sektöründe ülkemizin önde gelen ve Türkiye’nin en büyük 144. Firması durumundaki Matlı A.Ş. bünyesinde 2013 yılında faaliyete başlayıp bir sosyal sorumluluk projesi olarak yayınına devam eden Hayvancılık Akademisi Portalı’nda Bereket Köşesi’nin bu ay ki konuğu PROYEM Kırklareli Pınarhisar Bölge Bayi Atila VURAL oldu.

Büyükbaş ve küçükbaş hayvan işletmelerinin yatırımcı, yönetici ve tüm çalışanlarının hayvan bakım, besleme, sağlık ve genel yönetim ile ilgili konularında bilinçlenmesini sağlamak, bu yapıların kârlı birer işletme haline getirilmesine ve sahada ortaya çıkan bakım ve besleme kaynaklı sorunların çözümüne katkıda bulunmayı amaçlayan Hayvancılık Akademisi Portalı’nda bayilerimizi sizlere tanıtmaya devam ediyoruz.


Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
1965 Pınarhisar doğumluyum. Evli ve 2 çocuk babasıyım.

Kaç yıldır yem satışı ile uğraşıyorsunuz?
15 yıldır yem satışı ile uğraşmaktayız.5 yıldır da Proyem ile beraber çalışıyoruz.

Bölgenizdeki hayvan varlığı hakkında sizden bilgi alabilir miyiz?
Pınarhisar bölgesinde 9.000 civarında büyükbaş, 40.000 civarında küçükbaş hayvan varlığı bulunmaktadır.

Bölgenizde hayvancılık ile uğraşan çiftlik ve aile sayısını biliyor musunuz?
Bölgemizde irili ufaklı 550 civarında aile işletmesi bulunmaktadır. Çok az sayıda büyük çiftlik yatırımı vardır.

Bölgenizde hangi tür ve cinste hayvan yetiştirilmektedir?
Holstein, montofon, simental vb. Irklar bulunmaktadır.

Bölgenizi ve bölgenizdeki hayvancılık imkanlarını öğrenebilir miyiz?
Bazı bölgelerimizde geniş mera imkanları bulunmasına rağmen o bölgelerimizde hayvancılık gelişememiştir. Bunda Trakya’nın en büyük askeri atış sahasının o bölgemizde olmasının da payı büyüktür. Bunun dışında devlet katkısı ve hibe programları da hayvancılık yatırımlarını olumlu etkilemektedir. Tarım ilçe müdürlüğümüzün gayretli çalışmaları ile bölgemizde verimli ve sağlıklı hayvancılık uygulamaları çoğalmaktadır.      
 
Bölgenizde hayvan besleme şartları nasıldır ve hayvan besleme nasıl yapılmaktadır?
Bölgemizdeki ister aile işletmeleri, ister çiftlikler olsun hayvan beslemelerini doğal olarak süt ve yem fiyatlarının paralelinde yapmaktadırlar. Et ve süt fiyatlarının yükseldiği dönemlerde kaliteli kesif yem kullanmakta, et ve süt fiyatlarının düştüğü, yem fiyatlarının yükseldiği dönemde elindeki kaba yeme yönelerek ucuz kesif yem kullanmaktadırlar. Bu da verimliliği ve kaliteyi etkilemektedir.
                                                                                                          
Gelecek ile ilgili öngörüleriniz ve hayvancılığın geleceği hakkında görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?
Ben hayvancılığın geleceğinin olduğunu düşünenlerdenim. Bu günkü zor şartlara rağmen, bu işte direnenler mutlaka kazançlı çıkacaklardır. İnsanlık var olduğu sürece hayvancılıkta var olacaktır. Ülkemizde bence et ve süt sorunu yoktur, “ot” sorunu vardır. Meralarımızı korursak, sulanabilir arazilerimizi arttırırsak, üreticimizin kaliteli kaba yeme ulaşabilme problemlerini çözebilirsek kendimize uygun hayvan ırkları ile ülkemizin et ve süt sorununu hallederiz. Bundan hepimiz kazançlı çıkarız diye düşünüyorum.


Proyem ile nasıl çalışmaya başladınız ve ne kadar zamandır çalışıyorsunuz?
Proyem ile bölge satış temsilcimiz sayesinde tanıştım. 10 yıldan fazla bölgemizin tanınmış bir firmasının yemlerini satıyordum. Geçiş döneminde kaygılarım vardı. Acaba nasıl olacak, yemi değiştirmekle nasıl bir tepki alacağım diye çekiniyordum. İlk tepkiyi süt artışında yaşadık. Zamanla sahada gördük ki et ve süt üretiminde büyük artışlar oluyor. Bu gün geldiğimiz noktada keşke 5 yıldır değil de çok daha önce Proyem ile tanışsaydım diyorum.

Proyem ile ilgili görüş ve önerileriniz nelerdir?
Proyem öncelikle işini iş gibi yapmaktadır. İşine, bilgiye, teknolojiye, ARGE’ye yatırım yaparak, katma değer yaratmakta ve sektörün marka değerini yükseltmektedir. Diğer firmalar tarafından takip edilmektedir. Bu da yem sektörünün, dolayısıyla ülkemizin ve hayvancılığımızın gelişimine çok olumlu yansımaktadır. Hayvancılık akademisi başlı başına bir ekoldür, şimal yıldızı gibi doğru ve verimli hayvancılığın yol göstericisidir. Ayrıca Proyem bayicidir. Bayisinin büyümesi için çalışır. Bundan da çok memnunum. Proyem ailesinin bir parçası olmaktan dolayı mutluyum.
 
ETİKETLER: