Bereket Köşesi - Holduroğlu Ticaret

Sektöründe ülkemizin önde gelen ve Türkiye’nin en büyük 169. Firması durumundaki Matlı A.Ş. bünyesinde 2013 yılında faaliyete başlayıp bir sosyal sorumluluk projesi olarak yayınına devam eden Hayvancılık Akademisi Portalı’nda Bereket Köşesi’nin bu ay ki konuğu PROYEM Sivas Şarkışla Bayi Holduroğlu Ticaret sorumlusu Ali İhsan Günbulut oldu.

Büyükbaş ve küçükbaş hayvan işletmelerinin yatırımcı, yönetici ve tüm çalışanlarının hayvan bakım, besleme, sağlık ve genel yönetim ile ilgili konularında bilinçlenmesini sağlamak, bu yapıların kârlı birer işletme haline getirilmesine ve sahada ortaya çıkan bakım ve besleme kaynaklı sorunların çözümüne katkıda bulunmayı amaçlayan Hayvancılık Akademisi Portalı’nda bayilerimizi sizlere tanıtmaya devam ediyoruz.Merhaba Ali Bey sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Adım Ali İhsan Günbulut.1964 Şarkışla doğumlu 3 Çocuk babasıyım.

Kaç yıldır yem satışı ile uğraşıyorsunuz?
1983 yılında 19 yaşımda iken ilk ticari hayatıma gıda market açarak başladım yem sektörü ile 1989 yılından bu yana Şarkışla da ticari hayatımıza devam etmekteyiz.

Bölgenizdeki hayvan varlığı hakkında sizden bilgi alabilir miyim? 
Sivas’ta ve özellikle Şarkışla da hayvan sayısı hakkında net bir rakam vermek neredeyse imkansız. Bunun sebebi Şarkışla Hayvan Pazarının Türkiye’nin en büyük pazarlarından biri oluşu ve bölgeye sürekli hayvan giriş çıkışlarının olmasıdır.

Bölgenizde hayvancılıkla ve çiftçilikle uğraşan aile sayısını biliyor musunuz?

Bölgede büyüklü küçüklü hemen herkes hayvancılık ile uğraşır, Şarkışla nüfusumuz 20 bin civarında bunu baz alırsak 4-5 bin yetiştirici olması büyük ihtimal halihazırda buna yakın bir müşteri sayımızda bulunmaktadır.

Bölgenizde hangi tür ve cinste hayvanlar yetiştirilmektedir?

Bölgede aslında eskiden bu zamana gelen Montofon ve Simental hayvanları mevcut ancak son yıllarda Hereford, Şarole, Lumuzin cinsi yabancı ırkların yurt dışından çoklukla getirildiğini müşterilerimizden besicilerden duymaktayız.

Bölgenizi ve bölgenizdeki hayvancılık imkanlarından biraz bahseder misiniz? 

Bölgemizde mera imkanları çok ve iyi kalitede bulunmamaktadır, ancak bölgenin Kayseri ve Sivas kesimhanelerinin tam ortasında oluşu yani konumu, ulaşım imkanları, hayvancılığa katkıda bulunmaktadır, öte yandan bölgede devlet destekli ahır projeleri de gün geçtikçe artmakta hayvancılık daha modern uygulanmaktadır.

Bölgenizdeki hayvan besleme şartları nasıl, nasıl yapılmaktadır?

Şarkışla ilçemizde halen küçük işletmelerde babadan ve dededen görme yemleme alışkanlıkları devam etmektedir, halen toz yem daha fazla istenmektedir bunun yanı sıra arpa buğday yetiştiriciliği olan ilçemizde bu hammaddeler hayvan yemi olarak kullanımı yoğundur.

Gelecekle ilgili öngörüleriniz ve hayvancılığın geleceği hakkındaki görüşlerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Hayvancılık gelişecek ve şehre göç tersine hayvancılık sayesinde olacaktır her geçen gün bu yönde çalışmalar ve haberler alıyoruz bu da bizleri memnun ediyor.

Proyem ile çalışmaya nasıl ve ne zaman başladınız? 

Zamanında Proyem satış yöneticileri ve şimdiki Satış Koordinatörü Halim Bey’in çalışmaları sayesinde bizde Proyem ile tanışmış ve çalışmaya başlamış olduk.

Proyem ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz neler?

Proyem’i başta müşterilerimiz beğeniyor ve memnuniyet oranı oldukça yüksek bize dönüşlerden bunu görüyoruz, kendini geliştirmeye ve bu sektöre verdiği önemi de bizlere ve müşterilerine gösteriyor Proyem. Kendi ve ülkemizdeki hayvancılığın gelişiminin peşini hiçbir zaman bırakmaması en büyük temennimiz.

Son olarak eklemek istediğiniz bir husus varsa açıklar mısınız?

Proyem olarak fiyat istikrarını sürekli korumalarını, çiftçinin üreticinin yanında kaliteden hiçbir şekilde taviz vermeden ülke içerisindeki hammadde üretimini de destekleyerek ülke kalkınmasında bu günlerde olduğu gibi her zaman yer almasını dilerim.
ETİKETLER: holduroğlu,ali ihsan günbulut,şarkışla,proyem bayi