Bereket Köşesi - Nail Çalışkan

Sektöründe ülkemizin önde gelen ve Türkiye’nin en büyük 144. Firması durumundaki Matlı A.Ş. bünyesinde 2013 yılında faaliyete başlayıp bir sosyal sorumluluk projesi olarak yayınına devam eden Hayvancılık Akademisi Portalı’nda Bereket Köşesi’nin bu ay ki konuğu Balıkesir Gönen Proyem bayisi Çalışkan Gıda yetkilisi Nail Çalışkan oldu.
Büyükbaş ve küçükbaş hayvan işletmelerinin yatırımcı, yönetici ve tüm çalışanlarının hayvan bakım, besleme, sağlık ve genel yönetim ile ilgili konularında bilinçlenmesini sağlamak, bu yapıların kârlı birer işletme haline getirilmesine ve sahada ortaya çıkan bakım ve besleme kaynaklı sorunların çözümüne katkıda bulunmayı amaçlayan Hayvancılık Akademisi Portalı’nda bayilerimizi sizlere tanıtmaya devam ediyoruz.• 1. Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
1975 yılında Balıkesir’in Bandırma ilçesinde doğdum. Orta ve Lise eğitimimi Bandırma’da tamamladım. Üniversite eğitimimi Trakya Üniversitesi Ziraat Mühendisliği bölümünde tamamladım. 1999-2007 yılları arasında özel bir yem firmasında sırasıyla hammadde lojistik sorumlusu ve hammadde satın alma müdürlüğü görevinde bulundum. Evli ve 2 çocuk babasıyım.

• 2. Kaç yıldır yem satışı ile uğraşıyorsunuz?
2005 yılından buyana yaklaşık 13 yıldır yem satış işiyle uğraşıyorum.

• 3. Bölgenizdeki hayvan varlığı hakkında sizden bilgi alabilir miyiz?
Bölgemizde yaklaşık 10.000 baş sağılır hayvan bulunuyor.

• 4. Bölgenizde hayvancılık ile uğraşan çiftlik ve aile sayısını biliyor musunuz?
Bölgemizde yaklaşık 3.000 aile ve çiftlik hayvancılıkla uğraşıyor.

• 5. Bölgenizde hangi tür ve cinste hayvan yetiştirilmektedir?
Gönen’de ağırlıklı olarak kültür ırkı büyükbaş hayvan var. Kültür ırklarından Holstein, Simmental ve Montofon yetiştiriliyor.

• 6. Bölgenizi ve bölgenizdeki hayvancılık imkanlarını öğrenebilir miyiz?
Nüfusun büyük bir bölümü kırsal mahallelerde ikamet ediyor. Kırsalda yaşayanların büyük bir bölümü ise hayvancılıkla geçimini sağlamakta. Hayvancılık genellikle hem açık hem kapalı alanda yapılıyor.

• 7. Bölgenizde hayvan besleme şartları nasıldır ve hayvan besleme nasıl yapılmaktadır?
Hayvancılıkla uğraşan kesim yemini hazır yem olarak dışarıdan alıyor. Kaba yem olarak ta Yonca, Yulaf, Reglas Otu ve Mısır Silajı ekimi yapılıyor.

• 8. Gelecek ile ilgili öngörüleriniz ve hayvancılığın geleceği hakkında görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?
Hayvancılık sektörü büyümekte olan bir sektör. Gelecek dönemde izlenecek hayvancılık politikası veya desteklemeleri bu alanda değişimi belirleyecektir. Ancak yem ve hammadde fiyatlarının hızlı yükselişi hayvancılıkla uğraşan insanları zor duruma sokmaktadır. Bu durumun önüne geçilebilmesi için üretime daha fazla destek verilmelidir.

• 9. Proyem ile nasıl çalışmaya başladınız ve ne kadar zamandır çalışıyorsunuz?
Proyem ile yaklaşık 2 senedir çalışıyoruz. 

• 10. Proyem ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz nelerdir?
Kalite ve istikrarından ödün vermeden sektöre olumlu katkılarının devam etmesini dilerim.

• 11. Eklemek istediğiniz başka bir husus varsa açıklar mısınız?
Başarılarınızın devamını dilerim.

ETİKETLER: nail çalışkan,balıkesir gönen proyem bayi