Çiğ süt üretiminde büyük düşüş

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Nisan ayı verilerini açıkladı.

Verilere göre ticari işletmeler tarafından Nisan 2019’da 847 bin 19 ton inek sütü toplandı.Toplanan inek sütü miktarı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6.7 oranında azaldı.

Peynir üretimi de düştü

Toplanan süt miktarındaki düşüş süt ürünleri üretimine de yansıdı. Nisan ayında ticari süt işletmelerinin içme sütü üretimi 138 bin 731 ton olarak gerçekleşti ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,3 azalış gösterdi. İnek peyniri üretimi 59 bin 612 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,2 azaldı. Koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise 4 bin 13 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,9 azaldı.

Yoğurt üretimi 99 bin 309 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,7 azaldı. Ayran üretimi ise 61 bin 430 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,6 azalış gösterdi.

Üretim neden azalıyor?

Süt ve süt ürünleri üretiminin azalmasındaki temel neden yüksek maliyetler nedeniyle üreticilerin sektörden çekilmesi.Sadece küçük çiftçiler değil, büyük çiftlikler de yem başta olmak üzere maliyetlerin yüksek çiğ süt fiyatının ise düşük olması nedeniyle üretimden çekiliyor.Bu nedenle son aylarda devam eden inek kesimi süt üretiminin düşmesindeki en önemli faktör. Süt üretimindeki düşüşe bağlı olarak içme sütü,peynir,yoğurt ve diğer ürünlerde de üretim azalıyor. Üretimin düşmesi tüketici açısından yeni fiyat artışlarına neden olacaktır.

Ne yapılmalı?

Çiğ süt üretiminin artması için üreticinin sattığı süt ile yem ve diğer girdi maliyetlerini karşılaması gerekir. Daha önce belirlenen süt yem paritesine göre çiftçi 1 litre sütle 1 kilo 300 gram yem alabilmeli. Bugünkü fiyatlarla çiftçi 1 litre sütle ancak 1 kilo 60 gram yem alabiliyor. Yem fiyatları artarken, süt fiyatının sabit kalması hatta düşmesi üretimin azalmasına neden oluyor.Çiftçi para kazanırsa üretime devam eder ve üretim artar.

ETİKETLER: süt üretimi,çiğ süt,tarım,hayvancılık,peynir
DEĞERLENDİR:
YORUMLAR
  • Kenan Apak 15 Haziran 2019

    bir kilo süt 1.06 kg yem alıyor demişsiniz buna ancak gülerim süt 1.550 tl yem çuvalı 100 tl yani kilosu 2 tl nasıl hesap sizinkisi

YORUM YAP