TMO buğday stoklarını satışa açtı

Toprak Mahsulleri Ofisi, buğday fiyatlarındaki hareketliliği dengelemek, spekülatif fiyat hareketlerini önlemek adına buğday satışına başladı.

Son günlerde döviz kurundaki yükseliş, yurtdışı buğday fiyatlarındaki artış ve yurt içindeki kalite endişesi nedenleriyle buğday fiyatlarında hareketlenme yaşandı. Bu gelişme üzerine Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) harekete geçti ve buğday satışı yapacağını açıkladı.

2 milyon ton buğday stoğu satışa çıkarıldı

TMO Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, Twitter’dan dün yaptığı açıklamada “Yarından itibaren limanlarda bulunan 100 bin ton ithal buğdayımız dahil 2 milyon ton buğday stoğunu satışa açtık” dedi. Başkan Kemaloğlu’nun bu açıklamasının ardında TMO’nun resmi internet sitesinde de “TMO buğday satışlarına başlıyor” başlığı ile kamuoyu açıklaması yayınlandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Gelinen noktada piyasalarda oluşabilecek spekülatif fiyat hareketlerinin önlenmesi ve sektörün hammadde tedarikinde sıkıntı yaşamaması amacıyla buğday stoklarımızın 9 Ağustos 2018 tarihinden itibaren Ekim ayı için ilan edilen fiyatlar üzerinden satışa sunulmasına karar verilmiştir.

Satış fiyatları da belirlendi

TMO aldığı bu kararla, makarnalık buğday için 1.160 TL/Ton, ekmeklik buğday için ise 1.100 TL/Ton fiyatlarından satış yapacak.
ETİKETLER:
DEĞERLENDİR:
YORUMLAR
  • Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAP