Valizden 12 milyon TL değerinde gergedan boynuzu çıktı

Atatürk Havalimanı'nda sahipsiz bir valizde yapılan kontrolde piyasa değeri yaklaşık 12 milyon lira olan 9 adet gergedan boynuzu tespit edildi.

Atatürk Havalimanı'nda sahipsiz bir valizde yapılan kontrolde piyasa değeri yaklaşık 12 milyon lira olan 9 adet gergedan boynuzu tespit edildi.

Havalimanında kayıp eşya ofisinde çalışan yetkililerce, sahibi tarafından alınmamış bir valiz tespit edilirken valiz rutin kontrol için X-Ray cihazından geçirildi.

Farklı yoğunluk tespit edilen valizde toplam ağırlığı 32 kilogram olan 9 adet gergedan boynuzu bulundu.

Bunun üzerine Atatürk Havalimanı Yolcu Salonu Gümrük Müdürlüğü ekipleri tarafından, uluslararası taşımada Nesli Tehlikede Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme (CITES) kapsamında olan gergedan boynuzlarıyla ilgili araştırma başlatıldı.

Yapılan araştırmada yabancı uyruklu valiz sahibinin, THY'den İstanbul aktarmalı Mozambik-Vietnam bileti aldığı ancak Mozambik'ten uçağa binmediği belirlendi. Yolcunun valizinin ise Atatürk Havalimanı'na geldiği, bagaj bantlarından alınmaması nedeniyle THY kayıp eşya ofisi tarafından gümrük kontrolünden geçirilmek üzere kırmızı hatta götürüldüğü tespit edildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerine teslim edilmek üzere muhafaza altına alınan gergedan boynuzlarının gümrüklenmiş değerinin 12 milyon lira olduğu belirlendi.

Gergedan boynuzlarının kilosu, Güneydoğu Asya ülkelerinde 60 bin ile 80 bin dolar arasında alıcı buluyor. 

Yasadışı avlanma ve boynuzlarının kesilmek suretiyle alınması sonucu gergedanların nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya bulunuyor.

ETİKETLER:
DEĞERLENDİR:
YORUMLAR
  • Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAP