Yabani zeytinler ekonomiye kazandırılıyor

Yabani zeytinler ekonomiye kazandırılıyor

Tarım ve Orman Bakanlığınca hazırlanan "Yabani Zeytin (Delice) Rehabilitasyonu Eylem Planı" kapsamında 5 yıl içerisinde yaklaşık 1,5 milyon yabani zeytin ağacı ekonomiye kazandırıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığınca, hazırlanan projelerle 5 yıl içerisinde yaklaşık 1,5 milyon yabani zeytin ağacı ekonomiye kazandırıldı ve bozuk orman vasfındaki yaklaşık 100 bin dekar saha da rehabilite edildi.

Orman Genel Müdürlüğünden edinilen bilgilere göre, Tarım ve Orman Bakanlığı yürüttüğü ormancılık faaliyetlerinde, başta orman köylüsü olmak üzere vatandaşların refah seviyelerini yükseltmek amacıyla gelir getirici ağaçlandırmalara büyük önem veriyor.

Türkiye'nin dört bir yanında yapılan çalışmalarda, ceviz, badem, dut, kestane, trüf ormanı, salep ormanları kuruluyor ve isteyen vatandaşlara binlerce ücretsiz fidan dağıtılıyor. Bunlar belli bir program ve disiplin içerisinde, 5 yıllık eylem planları kapsamında yürütülüyor.

Bu çerçevede, 2015-2019 arasında uygulanmak üzere "Yabani Zeytin (Delice) Rehabilitasyonu Eylem Planı" hayata geçirildi. Söz konusu eylem planıyla başta Akdeniz ve Ege Bölgesi olmak üzere Türkiye'nin değişik coğrafyalarında bulunan yabani zeytinlerin, yerel türlerin popülasyonuna zarar verilmeyecek sayılarda ve yöreye uygun türlerle aşılanarak, ülkenin zeytin üretim miktarının artırılması sağlanacak.

Ayrıca, kırsal alanda ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesine imkan sağlanması, kırsalda yeni istihdam alanları oluşturulması ve çalışma alanlarındaki vatandaşların gelir seviyelerinin yükseltilmesi hedefleniyor.


ETİKETLER: tarım,çiftçi,zeytin,yabani zeytin
KAYNAK: AA
DEĞERLENDİR:
YORUMLAR
  • Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAP