Besi sığırlarına süt yemi verilir mi?

Hayvan besleme dalında Türkiye'de kendini ispatlamış Prof.Dr. İsmet Türkmen, besi sığırı beslenmesinde besi yemi yerine süt yemi kullanımına yönelik sorular üzerine aşağıdaki açıklamayı yaptı.

Değerli meslektaşlarım ve yetiştiriciler Son günlerde besi sığırı beslenmesinde besi yemi yerine süt yemi kullanılmasının daha iyi mi olduğu ya da olacağı şeklinde tarafıma duyum ya da sorular gelmektedir. Bu konuyu açıklığa kavuşturmak, ileride ortaya çıkabilecek olumsuzlukların şimdiden önüne geçmek için görüşlerimi şu şekilde ifade etmek istiyorum.

Besi sığırı beslenmesinde yalın bir biçimde besi yemi yerine süt yemi kullanmak kesinlikle doğru bir durum değildir. Bilindiği gibi besi yemleri bu amaçla beslenen hayvanların besin maddesi ve enerji gereksinmelerine istinaden süt yemlerine göre daha düşük proteinli, daha farklı vitamin ve mineral seviyesine, çoğu zamanda daha yüksek enerji seviyesine sahip bir biçimde üretilmektedir. Besiye alınan sığırlar özellikle besinin son dönemlerinde besi için yüksek proteine sahip süt yemleri ile beslenmesi ise yarar yerine zarar getirmektedir. Öyle ki süt yemi ile meydana gelen protein fazlalığı bu yemi tüketen sığır tarafından vücuttan atılabilmek için boş yere enerji harcanmasına, böylece tüketilen yemin israf olmasına ve de dolayısıyla performans düşüklüğüne yol açmaktadır.  Yine besiye alınan erkek sığırlarda protein fazlalığı histamin salgısındaki artış nedeniyle topallığa, aşırı proteinin idrar pH sını alkaliye kaydırması nedeniyle böbrek ve idrar taşlarına, kamış bölgesinde alerji benzeri yaralara ya da egzamalara yol açmaktadır. Süt yemleri ancak proteince fakir, enerjice yüksek tahıl kaynakları ya da benzeri enerji kaynakları ile rasgele değil belirli oranlarda bilinçli bir şekilde istenirse besi sığırı beslenmesinde kullanılabilir. Olaya bu noktadan baktığımızda her hayvan türü ya da her döneme uygun üretilen her çeşit yemin (buzağı yemi, düve yemi ya da başka çeşit bir yem), besi sığırlarının besin maddesi ihtiyaçları göz önüne alınarak rasyonun sahip olduğu değerler ekstra yem ya da yem katkı maddeleri kullanılarak revize edilmek suretiyle kullanılması mümkündür. Olaya tersten bakarsak besi yemleri de ekstra ham maddeler ve de yem katkı maddeleri de kullanılarak desteklenmek şartıyla süt sığır beslenmesinde kullanılabilir. Ancak bu tip işlerin gelişigüzel değil bilinçli ve dikkatli bir biçimde mutlaka bir uzmandan yardım alınarak yapılması gerekmektedir. Ben bu düşünceler içerisinde hayvan besleme konusunda gelişigüzel yapılan öneri ve tavsiyelere doğruluğunu bir uzmana teyit ettirmeden itibar edilmemesini ister işlerinizde başarılar dilerim.


ETİKETLER:
DEĞERLENDİR:
YORUMLAR
  • Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAP