Yazar Adı: Veteriner Hekim Önder TİRYAKİOĞLU

Yumurtacı Tavuklarda Aşılama Programı

Yumurta üretiminde yaşanılan ölümlerin ve verim kayıplarının ana sebeplerinden birisi aşılama programlarının sağlıklı ve doğru bir uygulama yapılmamasıdır. İdeal bir aşılama korunma süresi uzun süreli olanıdır.

Aşılamada en önemli kurallardan birisi aşıların çiftliklere ve kümeslere olan transferi esnasında soğuk zincirin korunmasıdır. İdeal ısılarda korunmayan aşılar etkinliklerini kısa sürelerde kaybetmeye başlar.

Aşıların imalat ve son kullanım tarihleri kontrol edilmelidir.

Aşıların kullanımı sırasında imalatçı firmanın talimatlarına uygun şekillerde aşı uygulaması yapılmalıdır.

Aşılama sonrasında oluşacak stresi azaltmak için gereken tedbirler alınmalıdır.

Aşıların seçimlerinde tavukların bulunduğu bölgedeki hastalık faktörleri incelenmeli ve bölgesel olarak kullanılması gereken aşı tipleri veteriner hekimler ile görüşülerek belirlenmelidir.

Kullanılan aşıların kayıt altına alınarak takipleri yapılmalı ve kan tahlilleri yapılarak oluşan kan titreleri kontrol edilmelidir. Aşıların titrelerinin uygun aralıklarda olmasına dikkat edilmelidir.

Aşılar doğru uygulanıp hayvanlarda gereken aşı titrelerine ulaşıldığı zaman yumurtacı tavuklarınızın ilerleyen dönemlerinde veya büyütme esnasında karşılaşabilecekleri hastalıklara karşı dirençleri yüksek olur.

Aşılama yöntemleri Enjeksiyon, Sprey, Göze damla, İçme suyu yoluyla uygulama şeklinde yapılır. Aşıların uygulanma yöntemleri üretici firma talimatlarında bildirilmiştir.

Aşağıda örnek bir aşı programı verilmiştir.

ETİKETLER: yumurtacı tavuklar,aşılama programı
YAZARIN DİĞER YAZILARI