Dünya Tohumculuk Kongresi

Dünya Tohumculuk Kongresi

Dünya Tohumculuk Kongresi'nin 2025 ev sahibi İstanbul.

Bu yıl Hollanda'nın Rotterdam şehrinde düzenlenen ve ISF tarafından her yıl farklı bir ülkede organize edilen 'Dünya Tohumculuk Kongresi', 2025'te Türkiye'de yapılacak. Kongre, İstanbul'da TSÜAB ve TÜRKTED ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.

TSÜAB Başkanı Yıldıray Gençer, Uluslararası Tohumculuk Federasyonu'nun 59 ülkeden 8 bine yakın üyesi bulunduğunu belirterek, "Dünya çapında önde gelen tohumculuk sektörü temsilcilerini 19-21 Mayıs 2025 tarihlerinde İstanbul'da ağırlayacağız. Kongreyi İstanbul'da 2 bine yakın katılımcıyla gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Kongre için önümüzde yaklaşık 1 yıllık süre var. Ülkenin tohumculuk sektörünü daha ileri taşımak için Kongre çalışmalarına şimdiden başladık." diye konuştu.

"Ülkemizin yıllık tohum ticaret hacmi 576 milyon dolar"
Bu seneki Kongrede Türkiye'yi 50 kişilik heyetle temsil ettiklerine işaret eden Gençer, şunları kaydetti:

"Dünyada artık yıllık 1 milyon 300 bin ton sertifikalı tohum üreten, 116 ülke ile 576 milyon dolarlık tohum ticaret hacmi bulunan ve artık net ihracatçı konuma geçmiş bir Türkiye tohumculuk sektörü gerçeği var. Firmalarımız yoğun mesaiyle Türk tohumculuğunu dünya sıralamasında ilk 5'e sokmak için çabalıyor. Ülkemizde tescil altına alınmış 12 bin, üretim izni almış 3 bin çeşit tohum var. Değişen trendlere ve iklim koşullarına uygun, verimli ve kaliteli çeşitleri geliştirmek için çalışmaya devam ediyoruz."


ETİKETLER:
DEĞERLENDİR:
YORUMLAR
  • Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAP