TÜSEDAD Ağustos ayı çiğ süt satış fiyatını açıkladı!

TÜSEDAD Ağustos ayı çiğ süt satış fiyatını açıkladı!

Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD), Ağustos ayı olması gereken çiğ süt satış fiyatını açıkladı.

TÜSEDAD, aylık olarak çiğ süt üretim maliyetlerini hesaplayarak olması gereken çiğ süt satış fiyatlarını açıklamaya devam ediyor. TÜSEDAD, Ağustos ayı için yaptığı maliyet hesabında bir litre çiğ sütün üretim maliyetinin 12,18 lira olarak hesap edildiğini belirterek, maliyet hesabının üzerine yüzde 20 kar ile çiğ süt satış fiyatının ise 14,6 liranın altında olmaması gerektiğini kaydetti. 

10 AYDIR USK TARAFINDAN ÇİĞ SÜT TAVSİYE FİYATI AÇIKLANMIYOR

TÜSEDAD'tan konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi: "Bildiğiniz üzere, 10 ay boyunca USK tarafından çiğ süt tavsiye fiyatı açıklanmamış ve bu dönem içerisinde aynı kurum tarafından açılanan çiğ süt üretim maliyeti giderek yükselmiştir. Kurumun açıkladığı maliyetler gerçek maliyetlerin altında kalmasına rağmen deklare ettiği fiyat bunun da altındadır.

SÜT FİYATININ DÜŞÜK BELİRLENMESİ TÜRKİYE'Yİ ET İTHALATINA MAHKUM BIRAKTI!

Bu durum; sadece süt sektörünü değil et sektörünü de çıkmaza sokmuş ve ülkemizi kırmızı et ithalatına mahkûm etmiştir. USK Başkanlığı’nın yıllardır süt sanayicisi tarafından yapılması kurumun işlevselliğini ve itibarını zedelemiştir. Kırmızı et ve süt sektörünün ayrılmaz bir bütün olduğu kurum tarafından algılanmalıdır.

AĞUSTOS AYI ÇİĞ SÜT ÜRETİM MALİYETİ 12,18 LİRA OLARAK HESAP EDİLDİ!

Derneğimiz her ay olduğu gibi, bu ay da piyasada oluşan gerçek üretim girdi fiyatlarını dikkate alarak çiğ süt üretim maliyetini 12,18 TL/lt olarak hesaplamıştır.

AĞUSTOS AYI ÇİĞ SÜT SATIŞ FİYATI İSE 14,6 LİRA!

Tüm üretim girdilerinin hızla pahalandığı bir dönemde süt üreticisi yine zarar etmeye mahkûm edilmiştir. Sonuç olarak süt ve et fiyatları ithalat ile baskılansa da, bu gidişat sürdürülebilir olmaktan çok uzaktır. Bu nedenle; sektörü dengede tutacak ve üretim arzının devamlılığını sağlayacak olan 1 litre çiğ süt tavsiye fiyatının; derneğimiz tarafından her ay hesaplanan maliyet üzerine konacak ortalama %20 kar ile açıklanması önerilmektedir. Buna göre Ağustos ayı çiğ süt satış fiyatı 14,6 TL/lt’nin altında olmamalıdır.


ETİKETLER:
DEĞERLENDİR:
YORUMLAR
  • Tanju CİVAN 18 Ağustos 2023

    Ağustos ayı bitiyor kimsenin bir umrunda değil enflasyon nerelere çıkmış bir ete süte zam gelmiyor zaten

YORUM YAP