Tarım alanlarımızın yüzde 75’ini kullanıyoruz

Tarım alanlarımızın yüzde 75’ini kullanıyoruz

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) Elazığ’a sağladığı hibelerle yapımı tamamlanan 29 yatırım için temsili çek takdimi ve açılış töreni düzenlendi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Hadi Tunç, Elazığ Organize Sanayi Bölgesi’nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, dünyada yaklaşık 13 milyar hektar tarım alanının olduğunu söyledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Tunç

Bunun 5 milyar hektarının tarıma elverişli olduğunu ifade eden Tunç, şöyle konuştu:

“İşlenebilen miktarı ise 1,5 milyar hektar. Ülkemizde de yaklaşık 24,5 milyon hektar tarım alanı var. Bu tarım alanlarının da yüzde 75’ini kullanıyor durumdayız. Tabi, bunları arttırarak sürdürmek bizim amacımızdır. Sahip olduğumuz tarım ve mera alanlarının korunmasıyla alakalı hassasiyetimizi sürdürürken bu konuda sizlerden de destek istiyorum. Devlet ve Bakanlık olarak hep çiftçinin yanında olduk ve tüm imkanları seferber ettik. Elazığ’a son 15 yılda 746 milyon TL tarımsal destekte bulunduk. Elazığ’ın tarımsal üretim değeri son 15 yılda 7 kat arttı. Elazığ, TKDK hibelerinden yararlanan önemli illerimizden bir tanesi olmuştur. Elazığ’da 2013’ten bugüne kadar 300 proje sahibiyle sözleşme imzaladık. 240 milyon TL’si hibe olmak üzere 402 milyon TL’lik yatırım kazandırdık. Bu işletmelerde 2 bin 700 kişiye istihdam sağladık.”

Konuşmasının devamında Tunç, "Sektörün gelişmesi için devletin tüm imkanlarını seferber ettik. Son 15 yılda tarıma 117 milyar lira destek verildi. 2002 yılında 36,9 milyar lira olan tarımsal hasılamız 2017 yıl sonu itibarıyla 188,6 milyar liraya ulaştı." dedi.

Elazığ Valisi Kaldırım

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Elazığ’ın ortak akılla ve akıllı şehir konseptiyle yönetildiğini belirtti.

Hedefini sadece Türkiye’de büyüyen değil, dünyaya açılan, dünyayla rekabet edebilme olarak koyduğunu vurgulayan Kaldırım, Elazığ’ın bu açıdan, belli alanlarda ne yapması gerektiğini bildiği için proje odaklı ve tematik çalıştığını vurguladı.

Bu yatırım ikliminin, vizyonun, bakış açısının oluşmasında şehrin tüm aktörlerinin büyük katkısı olduğuna dikkati çeken Kaldırım, “Sektör olarak, tarım ve hayvancılıkta güzel çalışmalar yapılıyor. Bu 29 tesisi işletmeye alıyoruz. Tabi, çok ciddi katkı sağlayacak. Tabi bunların sadece üretimi değil, işlenmesi ve markalaşarak bir ihracata dönüşmesi yarar sağlayacaktır. İnşallah sayıları artarak devam edecektir.“ değerlendirmelerinde bulundu.

Elazığ Milletvekili Bulut

Elazığ Milletvekili Metin Bulut, TKDK’nın kentte en iyi ve güzel şeyleri yapan kurumlardan birisi olduğunu dile getirdi.

El birliği ve güç birliğiyle bu istikrarın devam edeceğini aktaran Bulut, Türkiye’nin çeşitli problemlerle mücadele etmesine rağmen gelişme ve kalkınma hızında herhangi bir düşüş olmadığını ifade etti.

TKDK Başkanı Kalender

TKDK Başkanı Hakan Kalender, bugün açılışı gerçekleştirilen projelere 22 milyon lira hibe ayırdıklarını, bu hibelerle Elazığ’a 37 milyon liralık yatırım yapıldığını bildirdi.

Bu sayede yeni iş imkanlarının oluştuğunu vurgulayan Kalender Kalender, şunları kaydetti:


“Sayın Bakanımızın kırsal kalkınmaya verdiği önem, Sayın Müsteşarımızın bu kapsamdaki yatırımların gelişme göstermesi için gösterdiği gayretle, bu çalışmalar artarak devam edecektir. Elazığ, destek verdiğimiz 42 il içerisinde önemsediğimiz ve oldukça da yatırım aldığımız illerimizden birisidir. Elazığ’da üretime güç katmak isteyen yatırımcılarımızı TKDK’ya davet ediyorum.”

Protokol üyeleri, konuşmaların ardından TKDK ile sözleşme imzalayan proje sahiplerine çeklerini takdim etti ve 22 milyon lira hibeyle desteklenen 29 tesisin açılış kurdelesini kesti.

Törene, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, kamu kurumlarının yetkilileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar, girişimciler, üreticiler ve vatandaşlar katıldı.

ETİKETLER:
DEĞERLENDİR:
DİĞER HABERLER
YORUMLAR
  • Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAP