Tarım Bakanı Yumaklı: Fiyat artışı fırsatçılıktan kaynaklanıyor

Tarım Bakanı Yumaklı: Fiyat artışı fırsatçılıktan kaynaklanıyor

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Kırşehir TİGEM Malya İşletmesi’nde yaptığı açıklamada, et fiyatlarındaki artışın fırsatçılıktan kaynaklandığını belirtti.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yaptığı açıklamada, et fiyatlarındaki artışı değerlendirerek, Rekabet Kurumu ve sektör paydaşlarının açıklamalarını referans gösterdi. Maliyet artışı veya üretim miktarındaki değişikliklerin bu fiyat artışını açıklayamayacağını ifade eden Yumaklı, bunun “Ramazan öncesi fırsatçılık” olduğunu söyledi.

Fırsatçıların tüketiciyi haksız kazanç elde etmek amacıyla sömürdüğünü belirten Yumaklı, Ticaret Bakanlığı ile iş birliği yaparak bu duruma müdahale edeceklerini dile getirdi. Ülkenin hayvansal ve bitkisel üretiminin ihtiyaçlarına cevap verecek kapasitede olduğunu vurgulayan Yumaklı, üretimde artış sağlayacaklarını ve mücadelelerini sürdüreceklerini ifade etti.

Yumaklı, aile işletmelerini desteklemek için bir dizi programı hayata geçireceklerini belirtti. Gençlerin ve kadın girişimcilerin tarımsal üretime katkı sağlamalarını teşvik edeceklerini açıklayan Yumaklı, damızlık hayvan ihtiyacını karşılamak için Et Süt Kurumu ve TİGEM iş birliği yapacaklarını söyledi.

Üretimin kalitesini artırmak için mevcut hayvanları daha verimli türlerle değiştireceklerini belirten Yumaklı, ülkenin gıda arz güvenliğinin sağlanması için gereken adımların atılacağını vurguladı.


ETİKETLER:
DEĞERLENDİR:
YORUMLAR
  • Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAP