Türkiye’de et fiyatları bir yılda ikiye katlandı

Türkiye’de et fiyatları bir yılda ikiye katlandı

Türkiye'de kırmızı ve beyaz et fiyatlarında yaşanan dramatik artışlar, TÜİK'in son verilerine de yansıdı. Ocak ayında dana ve kuzu eti fiyatlarının önceki yıla göre yüzde 100'den fazla arttığı görüldü.

TÜİK’e göre, ocak ayında tüketici enflasyonu yıllık bazda yüzde 64,86’ya yükseldi. Aylık enflasyon ise yüzde 6,70 olarak gerçekleşti. Bu durum, ocak ayında yıllık enflasyonda 14 ayın, aylık enflasyonda ise beş ayın zirvesinin görüldüğünü gösteriyor. Gıda enflasyonu ise yüzde 69,71 olarak hesaplandı.

Dana ve Kuzu Eti Fiyatlarında Artış
Dana eti fiyatı ocakta yıllık bazda yüzde 109,72, kuzu eti fiyatı ise yıllık bazda yüzde 129,41 artış gösterdi. Kuzu eti fiyatları 400-600 TL arasında satılırken, dana eti ise 350 TL ile 650 TL arasında alıcı buluyor.

Diğer Et Türleri ve Balık Fiyatları
Ocak ayında kümes hayvanı etlerinin fiyatı aylık yüzde 3,66 artarken yıllık yüzde 67,01 artış gösterdi. Balık ve deniz ürünleri fiyatları ise aylık yüzde 1,17, yıllık yüzde 65,20 artış gösterdi. Tavuk eti fiyatları da artış göstererek 120-180 TL arasında değişen fiyatlarla satılıyor.

Türk-İş’in açıkladığı açlık ve yoksulluk sınırı verilerine göre, et ve süt grubunda en yüksek artış balık fiyatlarında yaşandı. Ortalama balık fiyatlarında aylık 32 TL’lik bir artış görüldü. Bu da dar gelirli gruplar için protein ve besin kaynağı olan beyaz et fiyatlarının da yükseldiğini gösteriyor.


ETİKETLER:
DEĞERLENDİR:
YORUMLAR
  • Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAP