Köye dönecek üniversite mezunu gençlere 100 bin lira hibe

Köye dönmek isteyen gençler için yeni hibe destek paketi yolda.

Kırsal kalkınma destekleri kapsamında ilk kez, tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri alanlarında eğitim veren meslek yüksekokulu veya üniversite mezunu gençlere 100 bin liraya kadar hibe desteği sağlanacak. Hibe desteği pilot uygulama ile 4 ilde uygulanacak. Başarılı olursa diğer illere de yaygınlaştırılacak.

Üniversite mezunu gençlere yönelik hibe desteğine ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı bugünkü(12 Temmuz 2019) Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.
“Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Ellerin Desteklenmesine İlişkin Karar” şimdilik sadece Amasya, Düzce, İzmir ve Mardin’de uygulanacak.

Kimler yararlanabilir?

Karara göre, tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri alanlarında eğitim veren meslek yüksekokulu veya üniversite mezunu gençler, Amasya, Düzce, İzmir ve Mardin’de köye yatırım yaptıklarında 100 bin liraya kadar hibe desteği alabilecek.

Hibe desteği herkese verilmeyecek. Karara ilişkin yayınlanacak tebliğde istenen koşullar ayrıntılı olarak yer alacak.

Hangi projeler desteklenecek?

Karar kapsamında; hayvansal üretim,bitkisel üretim, su ürünleri üretimi, yöresel tarım ürünleri ile tıbbi ve aromatik bitki üretimine yönelik projeler hibe desteği ile desteklenecek. Ayrıca bu ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik projeler de hibe desteğinden yararlandırılacak.

Hibe tutarı ve koşulları

Cumhurbaşkanlığı Kararı’na göre, proje bütçesine oranla 100 bin TL’ye kadar hibe verilebilecek. Hibe desteğinin üst limiti 100 bin lira olacak.Proje bütçesi katma değer vergisi (KDV) hariç hazırlanacak.Hibe ödenebilmesi için hibe sözleşmesinin imzalanması ve proje yatırımının tamamlanması şart.

Kararda da belirtildiğine göre, gibi değerlendirme kriterleri sonucunda projeyi uygulamaya hak kazananlar ile hibe sözleşmesi imzalanacak.Hibe sözleşmesi, hak sahibi ile İl Tarım ve Orman Müdürü arasında imzalanacak

Köye dönüş desteklenecek

Hibe desteği uygulanacak projelerin, nüfusu yirmi binden az olan yerleşim birimleri ile 2012 yılında Büyükşehir Belediyesi Yasası’nda yapılan değişikliğin yürürlüğe girdiği 2014 yılı öncesi köy tüzel kişiliğine sahip olan ve bu Kararın yürürlük tarihi itibarıyla nüfusu yirmi binden az olan yerleşim birimlerinde olması gerekiyor.

Hibe ödemeleri Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesinden karşılanacak.Ziraat Bankası aracılığıyla ödenecek ve nakdi ödeme tutarının % 0,2’si oranında bankaya hizmet komisyonu ödenecek.

Karar kapsamında yapılan proje başvuruları, Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili yıl bütçesinde yer alan ödenek çerçevesinde değerlendirilecek.

Hibe desteğinden kimler yararlanamayacak?

1-Tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri eğitimi veren meslek yüksekokulu veya üniversite mezunu olmayan kişiler bu Karar kapsamındaki desteklemeden yararlanamayacak.

2- Hak sahipleri, bu Karar kapsamında verilecek hibe desteklerinden sadece bir kez yararlanabilecek.

3- Hayvansal üretim,bitkisel üretim, su ürünleri üretimi, yöresel tarım ürünleri ile tıbbi ve aromatik bitki üretimi,bu ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik Tarım ve Orman Bakanlığının diğer hibe programlarından yararlanan veya hak sahipliğine aday kişiler, bu Karar ile düzenlenen desteklemeden yararlanamayacak.

Doğru uygulanırsa başarılı olabilir

Tarım,hayvancılık,ormancılık gıda ve su ürünleri konusunda yüksekokul veya üniversite mezunu gençlerin kırsalda yatırım yapmalarını sağlamak açısından önemli bir adım. Tarımda yaşlanan nüfus ve işsiz üniversiteliler dikkate alındığında gençlerin sektöre kazandırılması gerekiyor.
Ancak, 2016 yılından bu yana uygulanan genç çiftçi projesi ve benzeri kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesine yönelik projelere bakıldığında hibelerin amacına uygun yapılamadığı ve kaynakların verimli kullanılamadığı söylenebilir.

İthalat projesine dönüşmesin

Büyük umutlarla başlatılan Genç Çiftçi Projesi kapsamında destek verilen projelerin yüzde 90’dan fazlası hayvancılıkla ilgiliydi. Yanlış uygulamalarla, hayvan ithalatını destekleyen bir projeye dönüştü. Verilen hibe desteğinin çok büyük bölümü hayvan ithalatı ile yurtdışına transfer edildi. Bu projede de benzer bir uygulama ile destek sağlananların çoğunluğu hayvancılıkla ilgili olursa hibe olarak verilen paralar hayvan ithalatına gider.Kırsala ve yatırım yapana bir yararı olmaz.

Doğru yerde, doğru zamanda,doğru projelere ve doğru kişilere kullandırılacak hibe desteği yararlı ve başarılı olur.
Bunun için iyi bir planlamayla, ihtiyaçların doğru saptanarak hibe verilmesi ve denetlenmesi çok önemli.

Genç çiftçi projesi kapsamında milyonlarca lira hibe desteği verildi sonuçta ne oldu? Bunun etkileri bile analiz edilmedi.
Devlet para dağıtmak yerine üretim yapacak,istihdam yaratacak doğru projeleri desteklemeli.

Başvuran herkese hibe verilmeyecek

Uygulama tebliği yayınlandığında hibe ile ilgili ayrıntılar daha netleşecek. Belli kriterler getirilecek. Ayrılacak kaynak tutarı,geçmişteki uygulamalara bakarak şunu söyleyebiliriz ki, gençler fazla umutlanmasın. Başvuran herkese hibe desteği verilmeyecek.

ETİKETLER: hibe,genç,çiftçi,hayvancılık,tarım
DEĞERLENDİR:
YORUMLAR
  • AHMET MUHLİS PAZAROĞLU 14 Temmuz 2019

    ZİRAAT MÜHENDİSİYİM,EGE ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ SÜT TEKNOLOJİSİ BÖLÜMÜNÜ BİTİRDİM.2016 YILINDA MEMLEKETİM OLAN İZMİR TİRE DE VARIMI YOĞUMU ORTAYA KOYARAK BİR ÇİFTLİK SATIN ALDIM.HEM MESLEĞİMİ İCRA ETMEK HEMDE ÇOCUKLARIMA KÜÇÜK YAŞTA TARIM VE HAYVANCILIĞI SEVDİRMEK İÇİN.DEVLETİMİZİN SAĞLADIĞI İMKANLARLA KOYUNCULUĞA BAŞLADIM.DEVLETİMİZİN KÖYE DÖNENE 300 BAŞ KOYUN PROJESİNDEN ÖNCE ATTIĞIM BU ADIMIM NE KADAR DOĞRU YOLDA İLERLEDİĞİMİN BİR GÖSTERGESİ İDİ.ANCAK 2018 YILINDA AÇILAN KOMŞU PARSEL ÖNALIM DAVASI İLE ÇİFTLİĞİMİN KALBİ OLAN ÇİFTLİK BİNALARI VE MÜŞTEMİLATININ BULUNDUĞU PARSELİM AÇ GÖZLÜ KİŞİLERCE ORTADA DAVA ŞARTI DAHİ YOKKEN ELİMDEN ALINMAK İSTENİYOR.DAVA ŞARTI YOK DİYORUM ÇÜNKÜ DİĞER KOMŞU PARSELLERİNDE SAHİBİYİM.KOMŞU PARSELLERİM DAVA KONUSU YAPILARI BARINDIRAN PARSELLE HEM SINIRDAŞ HEMDE 1 NO'LU PARSELLE 22 NO'LU PARSELİN BİRLEŞTİĞİ SINIRDA DEPOLAR HER İKİ PARSELE LİHKAP VERİLERİNE GÖRE BİRBİRİNE İKİ PARSELDE TECAVÜZLÜ KONUMDA.TAPU DA HER İKİ PARSEL BOŞ TARLA OLARAK GÖZÜKSE DE BELEDİYEDEN NUMARATAJI ALINMIŞ ESKİ VE YENİ 9 ADET YAPI HAVUZ WC. KÖY FIRINI VE BUNLARI ÇEVRELEYEN ÇİT BULUNMAKTADIR.KEŞFE GELEN HAKİM VE BİLİRKİŞİLER HAVUZ VE ESKİ BİNALAR HARİCİNDE Kİ MEVCUT 120 M2 LİK ÇİFTLİK EVİNİ,180 M2 LİK -220 M2 LİK VE 230 M2 LİK BİNALARI GÖREMEMİŞLERDİR.OYSA Kİ İMAR AFFI İLE BU BİNALAR İŞLETİLİP 2019 EMLAK VE ÇEVRE TEMİZLİK VERGİLERİ ÖDENMİŞTİR.DAVA AÇAN ŞAHSA ÖNCEKİ SAHİPLERİNİN TEKLİF GÖTÜRDÜKLERİNE DAİR YAZILI BEYANATLARI DOSYA DA OLMASINA RAĞMEN.AYRICA DAVACI TARAFIN TAPU DA TARLA GÖZÜKEN ASLINDA KAPAMA ZEYTİN BAHÇESİ OLAN PARSEL 5403 SAYILI TOPRAK KORUMA KANUNU DIŞINDAYKEN.DAVA DA KARAR ALEYHİMDE OLUP DOSYA ŞU ANDA İZMİR BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİNDEDİR.BEN BANA YÜCE ADALETİN ER GEÇ TECELLİ EDECEĞİNE İNANIYORUM.GÖLGE ETMESİNLER BAŞKA İHSAN İSTEMEM VE YÜCE TÜRK ADALETİNE GÜVENİYORUM SİZDEN RİCAM KONU VE DAVANIN TAKİPÇİSİ OLURSANIZ SEVİNİRİM...TEŞEKKÜRLER

YORUM YAP