Bakan Fakıbaba eleştirilere yanıt verdi

Besicilerimizin gelirini artırmak ve hayvancılığımızı daha da geliştirmek amacıyla ciddi çalışmalar yürütüyoruz.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık'ın dün TBMM'de düzenlediği basın toplantısında söylediği sözlerle ilgili olarak aşağıdaki açıklamayı yaptı:

"Sayın Vekil, düzenlediği basın toplantısında verdiği bilgilerle kamuoyunu yanlış bilgilendirmiş ve kendisine hiç de yakışmayan birtakım ifadelerde bulunmuştur.

8 aylık dananın fiyatının 6 bin lira ve 10 aylık yem giderinin de 4 bin TL olduğu iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Zira ülkemiz genelinden alınan canlı besilik sığır fiyat ortalaması 15,30 TL/Kg'dır. Besi materyali olarak değerlendirilen erkek sığırlar 250 Kg canlı ağırlığa sahiptir. Buna göre satın alınan besilik sığırın canlı fiyatı, 6 bin lira değil, 3.825 liradır.

Besicilerimiz, satın aldıkları hayvanları, kaba ve kesif yem kaynaklarını kullanarak 10 ay değil, 7-8 ay beslemektedir. 7 aylık bir besi süresince kaba ve kesif yem maliyeti 4 bin lira değil, 2.255 liradır. Dolayısıyla canlı besilik hayvan alımı ve yem giderleri toplamı 10 bin lira değil, 6 bin liradır.

Bakanlık olarak besicilerimizin gelirini artırmak ve hayvancılığımızı daha da geliştirmek amacıyla ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Bu doğrultuda damızlık hayvan sayısını artırmak amacıyla, düve, koç-teke ve manda üretim merkezleri kurulması çalışmalarımız devam ediyor. Üretim merkezlerinin kurulacağı bu illerde canlı hayvan alımına, fiziksel yapıya ve alet-ekipman alımına % 50 hibe desteği veriyoruz. 30 ilimizi de mera hayvancılığı yetiştirici bölgesi olarak belirledik. Bu illerde de et verimi yüksek düve alımına %30 hibe desteği veriyoruz. Buzağı kayıplarını azaltmak amacıyla programlı aşılarını yaptırmış 4 ay ve üzeri yaştaki buzağılara da 750 liraya kadar destek veriyoruz.

Hayvancılığın en önemli girdilerinden biri olan yem bitkisi ekilişlerine de önemli desteğimiz söz konusudur. Girdi maliyetlerinin düşürülmesi amacıyla önümüzdeki yıl bu kapsamdaki destekleri artırdık. Hayvancılık yapan küçük aile işletmelerinin, yeni kredilerle desteklenmesine yönelik çalışmalarımız da devam ediyor.

Hükümetlerimiz döneminde verilen destekler ve yürütülen projelerle hayvan varlığımızda ciddi artışlar yaşandı. 2002-2016 döneminde kırmızı et üretimimiz % 179 artışla 421 bin tondan 1 milyon 173 bin tona yükseldi.

Sayın Vekil, Sırbistan'dan yapılması planlanan et ithalatı ile ilgili kamuoyunu yanıltıcı ifadeler kullanmıştır. Zira ithal edilen ya da edilecek sığırların kesimi, parçalanması ve paketlenmesi gibi sağlık muayene işlemleri, Bakanlığımızca resmi olarak görevlendirilmiş veteriner hekimlerin gözetiminde İslami usullere göre yapılmaktadır.

Dolayısıyla Sayın Vekilin, kamuoyunu yanlış bilgilendirici ve gübrenin kullanılacağı adres üzerinden negatif algı oluşturmaya dönük yakışıksız açıklamalarını doğru bulmadığımı ifade etmek isterim.

Bakanlık olarak 24 saat, tüketicimiz, üreticimiz, esnafımız, hülasa 80 milyon vatandaşımız için iyi, güzel şeyler yapmaya çalışıyoruz. Ancak buna karşın birilerinin de 'tezek' üzerinden seviyesiz siyaset çabası içinde olması üzüntü vericidir. Bu şekildeki olumsuz yaklaşımların değerlendirmesini milletimizin takdirine bırakıyorum"






ETİKETLER:
DEĞERLENDİR:
YORUMLAR
 • ülper akay 11 Kasım 2017

  sayın bakanım sen ve ben aynı ülkede yaşamıyoruz.

 • saadettin çapar 11 Kasım 2017

  bu hesabı kim yaptıysa Türkiye'de yaşamıyor anlaşılan ithal et getireceklerine ithal yem getirsinlerde fiyatlar düşsün hayvancılık sadece yem saman dökmekle bitmiyor veterineri bakıcısı suyu masrafı hesaplamak lazım hayvanclık için hep masa başında konuşmakla olmuyor sahaya çıkında insanlar ile muhattap olun dagıtılan düveleri gördük insanları kandırmaktan başka bişey değil sahaya inin sahaya masa başında hayvancılıgın sorununu çözemessiniz

 • Ahmet ünal 10 Kasım 2017

  Sayın bakanım yapılan damızlık üretim tesisleri merak hayvancılık projeleri hep doğu illerine hitaben hayvancılık batıda ege bölgesinde de yapılıyor ben aydın merkezde oturuyorum bir adet Dogan bızanın kulak kupesini 4 ayda zor takıldı burusella aşıları küpe yok diye yapılmadı belkide sene sonuna kadar yapılmazsa destek alamıyacagım damızlık birliği çalışanlar yetersiz geliyor Birde takip olsa iyi olur

 • Zeugma 10 Kasım 2017

  Bu hesabi yapan yemi nerden kac liraya aliyo ne kadar yediriyo saban balyasi olmus 15 tl Yemin cuvali olmus 54 tl Gunde 1 balya saman yese ayda 450 Ayda 10 cuval yem yese 540 Bu besiye 7 ay baksam 6.930 Bu sade yem masrafi baska masraflar yok

YORUM YAP