Bereket Köşesi - Erdal ONAR

Sektöründe ülkemizin önde gelen ve Türkiye’nin en büyük 169. Firması durumundaki Matlı A.Ş. bünyesinde 2013 yılında faaliyete başlayıp bir sosyal sorumluluk projesi olarak yayınına devam eden Hayvancılık Akademisi Portalı’nda Bereket Köşesi’nin bu ay ki konuğu PROYEM Kayseri Pınarbaşı Bölge Bayi Erdal ONAR oldu.

Büyükbaş ve küçükbaş hayvan işletmelerinin yatırımcı, yönetici ve tüm çalışanlarının hayvan bakım, besleme, sağlık ve genel yönetim ile ilgili konularında bilinçlenmesini sağlamak, bu yapıların kârlı birer işletme haline getirilmesine ve sahada ortaya çıkan bakım ve besleme kaynaklı sorunların çözümüne katkıda bulunmayı amaçlayan Hayvancılık Akademisi Portalı’nda bayilerimizi sizlere tanıtmaya devam ediyoruz.1.Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Ben Erdal Onar. Kayseri ili Pınarbaşı ilçesinde ikamet etmekteyim. Esnafım kendi aile şirketimiz bulunmakta çeşitli iş kollarında faaliyet göstermekteyiz.

2.Kaç yıldır yem satışı ile uğraşıyorsunuz?
Yaklaşık olarak 2 yıldır yem bayisiyiz ilk yıl kendi işletmemizde başlamış olduğumuz bayiliğimiz olumlu deneme sonucu neticesinde Pınarbaşı ilçesinde satışa başlamış bulunmaktayız.

3.Bölgenizdeki Hayvan varlığı hakkında sizden bilgi alabilir miyiz?
İlçe tarım müdürlüğünden aldığım verilere göre kayıtlı 27.300 büyükbaş ,61.700 küçükbaş hayvan varlığı çıkmaktadır.

4.Bölgenizde hayvancılık ile uğraşan çiftlik ve aile sayısını biliyor musunuz?
Bölgemde büyük ve orta ölçekli hayvancılıkla uğraşan 200 üzerinde işletme bulunmaktadır. Aile olarakta köyler ve kırsal bölgelerde yaşayan nüfusun %80 i hayvancılıkla uğraştığı kanaatindeyim.

5. Bölgenizde hangi tür ve cinste hayvan yetiştirilmektedir?
Bölgemizde ağırlıklı olarak bölgeye uyum sağladığı için montofon ve melezleri, simental ırkı ve melezleri de yetiştirilmektedir. Sütçü ırk olan holstein ırkı ise az miktarda bulunmaktadır.

6. Bölgenizi ve bölgenizde ki hayvancılık imkanını öğrenebilir miyiz?
Bölgemiz coğrafi konum olarak bulunduğu ilin en geniş arazisine sahip ilçesidir. Mera hayvancılığına yatkın bir ilçedir.

7.Bölgenizde hayvan besleme şartları nasıldır?
Bölgemizde hayvanlar ağırlık olarak dişi hayvanlar olduğundan dolayı meradan faydalanma imkanları olduğu için yılın 7 ayı meradan yararlanırlar. Yılın geri kalan döneminde de mevcut olan dişi hayvanların çoğunluğu atadan kalma usullerle ağırlık kaba yem ve az miktarda kesif yemle hayvanlarına kış şartlarını atlattırmaktadırlar. Saha tecrübelerim ve literatürden araştırdığım bilgilerim doğrultusunda yem sattığım müşterilerimin faydası açısından yem değerlerini ve kalitesini bilerek fayda sağlayacakları yemleri vermekteyim.

8. Gelecek ile ilgili öngörüleriniz ve hayvancılığın geleceği hakkında görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?
Gelecek günlerde ilçemizde hayvancılığın daha da güzel olacağını şahsım adına düşünmekteyim. Çünkü hayvanlar maddi değer olarak önem arz etmektedir. İnsanlar geçimlerini de hayvancılıktan sağladıklarından dolayı hayvancılığın geleceğini kıymetli görüyorum.

9. Proyem ile nasıl tanıştınız ve ne kadar zamandır çalışıyorsunuz?
Proyem Bölge Satış Yöneticisi Cem Çağlar Dallı bey işletmemize yapmış olduğu ziyaret neticesinde proyem ile tanıştım. Yaklaşık iki yıldır çalışmaktayız.
  

 10. Proyem ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz nelerdir?
Kendi işletmemde yaklaşık 12-13 yıldır besicilik yapmaktayım. Bu yıllar içerisinde yapmış olduğum beslemelerde dışarıdan almış olduğum kesif yemler ve kendi arazimden gelen tahıllarla da yapmış olduğumuz beslemelerde yaptığım yanlışları hayvanları kesimhaneye götürdüğümde almış olduğum sonuçlarda bir yerde yanlışın olduğunu farkettim. Bu arayış içerisindeyken bir önceki sorunuzda bahsettiğim gibi bölge sorumlusu Cem bey ile tanışmam vesilesiyle hayvanlarıma Proyem yedirmeye başladım. Bölge satış yöneticisinin tavsiyeleri doğrultusunda kısa zamanda yemin farkını görmeye başladım. Kafamda ki soru işaretleri bu doğrultuda netleşmiş oldu. Proyemle beslemenin daha doğru olduğunu düşündüm. Bu netice doğrultusunda Proyem ‘den aldığımız teknik destek ve kalite sayesinde hayvanlarımı kesime kadar besledik ve beklentilerimizin üzerinde sonuçlar aldık. Proyem’in kalite çizgisini bozmadan sürekli olarak bu doğrultuda seyrini ve zamanın teknik ve teknolojisine en uygun bir çizgide ilerlemesini umut ederiz.
ETİKETLER: erdal onar,kayseri,pınarbaşı,proyem