Bereket Köşesi Hasan OFLAZ

Sektöründe ülkemizin önde gelen ve Türkiye’nin en büyük 126. Firması durumundaki Matlı A.Ş. bünyesinde 2013 yılında faaliyete başlayıp bir sosyal sorumluluk projesi olarak yayınına devam eden Hayvancılık Akademisi Portalı’nda Bereket Köşesi’nin bu ay ki konuğu PROYEM Van Bayi yetkilisi Hasan OFLAZ oldu.

Büyükbaş ve küçükbaş hayvan işletmelerinin yatırımcı, yönetici ve tüm çalışanlarının hayvan bakım, besleme, sağlık ve genel yönetim ile ilgili konularında bilinçlenmesini sağlamak, bu yapıların kârlı birer işletme haline getirilmesine ve sahada ortaya çıkan bakım ve besleme kaynaklı sorunların çözümüne katkıda bulunmayı amaçlayan Hayvancılık Akademisi Portalı’nda bayilerimizi sizlere tanıtmaya devam ediyoruz.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
1978 yılında Van Gedikbulak köyünde doğdum evli ve 3 çocuk babasıyım.

Kaç yıldır yem satışı ile uğraşıyorsunuz?
Yaklaşık 17 yıldır yem satışı yapmaktayım.

Bölgenizdeki hayvan varlığı ile ilgili bilgi alabilir miyiz?
Van genelinde 180 bin büyükbaş, 2 milyon civarında küçükbaş , son dönemlerde bölgeye ciddi olarak kanatlı hayvan sayısı artmakta. 

Bölgenizde hayvancılık ile uğraşan çiftlik ve aile sayısını biliyor musunuz?
Bu konuda net bir rakam vermek zor, bölgede büyük diyebileceğimiz çiftlikler bulunmamakta, genel olarak orta ölçekli ve küçük aile işletmeleri mevcuttur.

Bölgenizde hangi ırk ve cinste hayvan yetiştirilmektedir?
Yerli ırklar , montofon, simental, norduz koyun , morkaraman vb ırklar bulunmaktadır.

Bölgenizi ve bölgenizdeki hayvancılık imkanlarını öğrenebilir miyiz?
Bölgede modern diyebileceğimiz işletme bulunmamakta, yapılar barınaklar eskiye dayanmakta ve bağlı duraklı besicilik ön planda , genel olarak aile işletmeleri mevcut.

Bölgenizde hayvan besleme şartları nasıldır ve hayvan besleme nasıl yapılmaktadır?
Bölgede profesyonel işletme bulunmadığından en düşük maliyetle meraya dayalı besleme yapılmakta, bölgede sütün piyasa değerin altında olduğu için yeni doğan buzağılara ve kuzulara uzun süreli süt verilmekte , maalesef yeni doğan kuzulara bile arpa verilmekte bu yanlış beslemeyi Proyem sayesinde azda olsa kırmış durumdayız yapılan seminerler bölgedeki üreticilerin bilinçlenmesi açısından oldukça verimli geçmektedir.

Gelecek ile ilgili öngörüleriniz ve hayvancılığın geleği hakkında görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?
Hayvancılık ülke ekonomisine ve beslenmesinde etkili olmakta , fakat günümüzde ülkenin et açığı kapanmayacak durumda olması samanın bile dışardan alır hale gelmiş durumda olmamız içler acısı. Bu durumda köylerden kentlere göçü artırmakta , benim fikrimce hayvancılığa adım atmak adına süt fiyatlarının düşmemesi ve bu sayede kurbanda damızlık ineklerin kesimi engellenmiş olup sürekli üretir hale gelip yeni kombinasyonlar yapıp, küçükbaş hayvanların önemini daha da arttırıp ülkenin et açığı bir nebzede olsa kapanacağı düşüncesindeyim. Bu bölgedeki halkın hayvancılıktan başka yapacağı herhangi bir işin olmamasına rağmen ne yazık ki bölgede profesyonel diyecebileceğimiz bir işletme dahi bulunmamakta, devletimizin bu bölgelere hayvancılık adına daha fazla yatırım yapması gerekmektedir.

Proyem ile çalışmaya nasıl ve ne zaman başladınız?
Bölgede yerel firmalar hariç herhangi bi firmanın olmamasından dolayı yaptığım araştırmalar sonucu Proyem ile karşılaştım firma ile yaptığım araştırmalar sonucunda Proyem bölge satış yöneticileri ile bi araya gelerek firma ve ürünleri hakkında detaylı bilgiler aldım, ilk başlarda fiyatlardan dolayı bi tedirginlik yaşadım çünkü bölgemizde hep yerel ve ucuz firmalar mevcut, daha sonra Proyem ailesine katıldım 4. Senemizi doldurmuş bulunmaktayım bu aileye katıldığım için gerçekten çok mutluyum

Proyem ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz nelerdir?
Proyem’i kullanan müşterilerimizin memnuniyetini görmekten çok mutluyuz bu bizlere olan güvenlerini artmakta , çünkü Türkiye’nin en iyi yem firması, kalitesinden asla ödün vermeyen , çalışanların bizlerle ve müşterilerimizle diyalogları bir aileden farkı bulunmamakta ve özellikle satış sonrası verilen teknik hizmet üreticilere yapılan seminerler müşterilerimizin beslenme konusunda daha bilgili hale gelip bu işi müşterilerimize sevdirdiklerinden dolayı Proyem’e sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.

Son olarak eklemek istediğiniz bi husus varsa açıklar mısınız?
Proyem fiyat istikrarını korumalı kalitesinden asla ödün vermemeli, bu bölgelerde bizim daha iyi hizmet etmek adına ve burdaki diğer firmalarla fiyat farkını daha aza indirmek adına bu bölgeler için nakliyeye çözüm bulunmalıdır. Proyem ailesine çok teşekkür ediyorum. 
ETİKETLER: hasan oflaz,bereket köşesi,proyem