Bereket Köşesi - Tarık ALTIKULAÇ

Bereket Köşesi - Tarık ALTIKULAÇ

Sektöründe ülkemizin önde gelen ve Türkiye’nin en büyük 137. Firması durumundaki Matlı A.Ş. bünyesinde 2013 yılında faaliyete başlayıp bir sosyal sorumluluk projesi olarak yayınına devam eden Hayvancılık Akademisi Portalı’nda Bereket Köşesi’nin bu ay ki konuğu PROYEM Kastamonu merkez bayi yetkilisi Tarık ALTIKULAÇ oldu.

1)Sizi kısaca tanıyabilir miyim?
İsmim Tarık ALTIKULAÇ 1980 Kastamonu Merkez doğumluyum .

2)Kaç yıldır yem satışı ile uğraşıyorsunuz?
Daha önce un fabrikamız vardı. 17 yıldır yem satış işi yapmaktayız.

3)Bölgenizdeki hayvan varlığı hakkında sizden bilgi alabilir miyiz?
Bölgemiz de tamamen Simental hayvan vardır. Buzağı yetiştiriciliği konusunda Kastamonu Buzağısı markadır . Sucuk ve Pastırmasıyla ünlü olan Kastamonu kırmızı et üretimi yapılmaktadır . Özellikle İstanbul kurban pazarlarına hayvan gönderimi fazladır

4)Bölgenizde hayvancılık ile uğraşan çiftlik ve aile sayısını biliyor musunuz?
20 tane İpard desteği yapılan büyük işletme vardır. Bunların 2 tanesi 1000 baş ve üzeridir. Yaklaşık olarak 10 bin işletme vardır

5)Bölgenizde hangi tür ve cinste hayvan yetiştirilmektedir?
Yüzde 90 Simental , yüzde 10 Holstein olarak yetiştirme yapılmaktadır

6)Bölgenizi ve bölgenizde ki hayvancılık imkanlarını öğrenebilir miyiz?
Kaba yem konusunda kendi üretimi yapılabilmektedir. Arpa buğday tritikale ekimi yapılabilmektedir. Mayıs ayından sonra mera hayvancılığına oldukça müsaittir.

7)Bölgenizde hayvan besleme şartları nasıldır ve hayvan besleme nasıl yapılmaktadır?
Tahıl üretimi yapıldığından kaba yem + arpa +fabrika yemi şeklinde besleme yapılmaktadır . Çiftçiler çıkan arpasını ezme yada kırma yaptırarak silaj ve ot silajlarıyla besleme yapmaktadırlar . Arpa azalmaya başladığında fabrika yemi kullanımı artmaktadır .

8)Gelecek ile ilgili öngörüleriniz ve hayvancılığın geleceği hakkında görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?
Son dönemde yükselen maliyetlerden dolayı üreticiler biraz sancılı. İstanbul'a göç vermekteyiz. Köyler de 50 yaş ve üzeri kişiler bulunmaktadır. İnşallah kısa sürede şartlar iyileşir.

9)Proyem ile nasıl çalışmaya başladınız ne zamandır çalışıyorsunuz?
Proyem ile 2007 yılında tanıştık . Önce kendi hayvanlarımızda denedik, aldığımız sonuçlar ile un fabrikamız da satmaya başladık . Daha sonra merkez de dükkan açarak toptan ve parekende olarak hizmet vermekteyiz.

10)Proyem ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz nelerdir?
Matlı ailesi Türkiye'de tarım ve hayvancılığa yön vermiş bakış açısını değiştirmiş bir firmadır .Yaptığı yeniliklerle yem çeşitliliğiyle, uzman personeli ile yıllardır kalite güvenin adresi olmuştur . Biz de Proyem ailesinin bir parçası olmaktan gurur duymaktayız. İçinde bereketi olan tek yem PROYEM

11)Eklemek istediğiniz başka bir husus varsa açıklar mısınız?
Başarılarınızın devamını diler, hep birlikte nice 30. yıllara.

ETİKETLER: tarık altukulaç,proyem,kastamonu