Bereket Köşesi - Hüseyin ERTAŞ

Bereket Köşesi - Hüseyin ERTAŞ

Sektöründe ülkemizin önde gelen ve Türkiye’nin en büyük 126. Firması durumundaki Matlı A.Ş. bünyesinde 2013 yılında faaliyete başlayıp bir sosyal sorumluluk projesi olarak yayınına devam eden Hayvancılık Akademisi Portalı’nda Bereket Köşesi’nin bu ay ki konuğu PROYEM Nevşehir Derinkuyu bayi yetkilisi Hüseyin ERTAŞ oldu.


1)Sizi kısaca tanıyabilir miyim?
1975 Derinkuyu doğumluyum, ilk ve orta okul tahsilimi köyüm Suvermez’de tamamladım. Lise’yi İstanbul Kenan EVREN lisesi’nde tamamladım. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Fakültesi 2. Sınıfta bıraktım ve vatani görevime gitiim. Askerlik dönüşünde 2001 yılında Kasabamıza yem satışına başladım. 2007 yılında PROYEM bayiiliğine başladım. 2008 yılında günlük 2500 şimdi ise günlük 45.000 LT olmak üzere bölgede süt toplamaya ve taşeronluk yapmaya başladım. Şuan bünyemizde 15 kişi’ye istihdam sağlamaktayız. Yem, Süt işlerine ek olarak kömür nakliyat ve bakliyat ticareti yapmaktayız.

2)Kaç yıldır yem satışı ile uğraşıyorsunuz?
18 Yıldır yem satışı yapmaktayım.

3)Bölgenizdeki hayvan varlığı hakkında sizden bilgi alabilir miyiz? 
Nevşehir bölgesi olarak büyükbaş hayvan sayısı “ortalama” 80.000 civarında, küçükbaş hayvan sayısı (koyun) 125.000 (keçi) 9.750 civarındadır. Derinkuyu ilçemiz ve köyleri olarak küçükbaş toplam 14.000 Büyükbaş 19.000 civarında olduğu tahmin edilmektedir.

4)Bölgenizde hayvancılık ile uğraşan çiftlik ve aile sayısını biliyor musunuz? 
Bölgemizde çiftlik bazında 20 , küçük işletme ve ev hayvancılığı yapan şirketimiz müstahsilleri 750 civarındadır. Genel bazda baktığımızda Derinkuyu 1.123 Nevşehir geneli 3.160 kayıtlı Süt birliği üyesi ve ayrıca Nevşehir bölgesi 1.321 Derinkuyu bölgesi 30 olmak üzere Damiızlık birliği müstahsili bulunmaktadır.

5)Bölgenizde hangi tür ve cinste hayvan yetiştirilmektedir? 
Büyükbaş cinsleri Simental ağırlıklı olup, Honstein ve Mantofon bulunmaktadır.

6)Bölgenizde hayvan besleme şartları nasıldır ve hayvan besleme nasıl yapılmaktadır? 
Bölgemizde hayvancılık imkanları sınırsızdır. Lakin bizim toplumumuz hazır tüketime alışmalarından dolayı yem, mısır slajı, pancar kusbesi ile hayvan besleme yapmaktadırlar. Mısır,arpa,yulaf,pancar gibi ekim yapmak yerine hazır tüketimi tercih etmektedirler. Oysaki bölgemiz toprakları hayvancılık ile ilgili akla ne gelirse( mısır,yonca, pancar, fii, korunga, yulaf,vb.) ekimine uygundur. Bahse konu hazır tüketime sebep, üretim girdileri “ mazot, gübre, elektrik,sulama ve tohum” yüksek maliyetli olması sebep
olmaktadır. Bölgemizdeki hayvan besleme şartları sabah ve akşam olmak üzere 2 öğünde verilip, saman, yonca patates (ucuz olduğu zaman), pancar küspe’si, mısır slaj’ı, ve fabrikasyon yemler şeklindedir.

7)Gelecek ile ilgili öngörüleriniz ve hayvancılığın geleceği hakkında görüşlerinizi öğrenebilir miyiz? 
Gelecekle ilgili hayvancılık, girdi maliyetlerinin çok yüksek olması sebebi ile daha’da azalacağı yönündedir. Fakat şunu’da belirtmek isterim’ki; hayvancılık ile ilgili et ve süt üretimlerinin pahalaşması ile ilgili en büyük faktör çiftçilerimizin hazırdan tüketmeleri ve fabrikasyon yemler yanında tüketilen (saman , yonca, küspe vs) gibi ürünleri kendi tarlalarında üretmek yerine bu ürünleri’de satın aldıklarından kaynaklanmaktadır. Hâl böyle olunca ; sektörün geleceği çok sıkıntılı olacak düşüncesindeyim (- Az olunca kıymetli olur). Bu durum tespitimiz Et ve Süt ürünlerinin daha’da pahalılaşacağı yönündedir.


8)Proyem ile nasıl çalışmaya başladınız ne zamandır çalışıyorsunuz?
PROYEM firmamız ile 2007 yılında Konya fabrikası açıldığı sıralarda ilk bayiiler arasında yer aldık ve hâla çalışmaktayız. PROYEM bizim için bir vitrin olmuş ve gönülden bağlanmışız. PROYEM ile sıkıntılı dönemlerde dahil çalışmaya devam ettik ve ömrümüzün sonuna kadar devam edeceğiz inşallah.


10)Eklemek istediğiniz başka bir husus varsa açıklar mısınız? 
PROYEM firması ile ilgili görüşlerimiz; anlatmaya gerek yok yaşamak lazım aslında. Mütevazi’lik, samimiyet, idarecilik, karizma, vitrin, anlayış,tevazu, sahiplenme, sadakat ve akla gelmedik birçok iyilik PROYEM demektir. Ayrıca ön araştırma, tehlikelere karşı gard’ını almak için bilgilendirme aile, baba-evlat ve her türlü övgüyü hak eden bir firmadır…






ETİKETLER: hüseyin ertaş,proyem,nevşehir