Bereket Köşesi - Mehmet KAR

Sektöründe ülkemizin önde gelen ve Türkiye’nin en büyük 126. Firması durumundaki Matlı A.Ş. bünyesinde 2013 yılında faaliyete başlayıp bir sosyal sorumluluk projesi olarak yayınına devam eden Hayvancılık Akademisi Portalı’nda Bereket Köşesi’nin bu ay ki konuğu PROYEM Hatay Antakya Bayi yetkilisi Mehmet KAR oldu.

Büyükbaş ve küçükbaş hayvan işletmelerinin yatırımcı, yönetici ve tüm çalışanlarının hayvan bakım, besleme, sağlık ve genel yönetim ile ilgili konularında bilinçlenmesini sağlamak, bu yapıların kârlı birer işletme haline getirilmesine ve sahada ortaya çıkan bakım ve besleme kaynaklı sorunların çözümüne katkıda bulunmayı amaçlayan Hayvancılık Akademisi Portalı’nda bayilerimizi sizlere tanıtmaya devam ediyoruz.

1-Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
16.02.1965 Hatay Antakya doğumluyum, evliyim ve iki çocuk babasıyım.

2- Kaç yıldır yem satışı ile uğraşıyorsunuz?
15 yıldır bu sektörün içerisindeyim.

3- Bölgenizdeki hayvan varlığı hakkında sizden bilgi alabilir miyiz?
Hatay havyan varlığı il tarım müdürlüğünden alınan sayılara göre sığır sayısı 123.707, koyun sayısı 178.939, keçi sayısı 153.066 adet olduğu beyan edilmiştir.

4- Bölgenizde hayvancılık ile uğraşan çiftlik ve aile sayısını biliyor musunuz?
Bölgede hayvancılık genel anlam itibariyle ikincil iş kolu olarak yapıldığı için nüfusun neredeyse %65 i doğrudan hayvancılık sektörünün içerisindedir. 

5- Bölgenizde hangi tür ve cinste hayvan yetiştirilmektedir?
Genel itibariyle holstein ırkı ön plandadır, ancak son zamanlarda insanlarda simmental ırkına bir geçiş söz konusudur. 

6- Bölgenizi ve bölgenizdeki hayvancılık imkânlarını öğrenebilir miyiz?
Bölgemiz coğrafi konum olarak bulunduğu ilin en geniş arazisine sahip, Amik ovası içerisinde yer almaktadır. Mera hayvancılığına yatkın bir ilçedir.

7- Bölgenizde hayvan besleme şartları nasıldır ve hayvan besleme nasıl yapılmaktadır?
Hayvan besleme genel itibariyle eski usul geleneksel biçimde yapılmaktadır. Anadan, babadan, dededen kalma bilgiler doğrultusunda hayvancılık yapıldığı için karlılık sürekli sabit kalmakta ve işletmeler büyüyememektedir. 

8- Proyem ile nasıl çalışmaya başladınız ve ne kadar zamandır çalışıyorsunuz?
2003 yılında bölge satış yöneticisi Göksel Selçuk Bey vasıtasıyla Proyem ile tanışmış olduk. Çalışmaya başladığımız ilk yıllarda Konya fabrikasından ürünler gelirken, Gaziantep fabrikasının açılması ile bölgemiz yeni fabrika tarafa kaydırılmıştır.

9- Proyem ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz nelerdir?
Proyem sektöründe her zaman öncü olmuş bir firmadır. Diğer firmalar bizim yaptığımız kampanya ve uygulamaları sürekli geriden takip edip bizim hayata geçirmiş olduğumuz projelere ve ürünlere göre hareket etmektedir. 


ETİKETLER: mehmet kar,hatay antakya bayi